Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Wspólne patrole policjantów i księży kontrolowały w sobotę kierowców w całej Polsce. Prowadzący pojazdy, którzy złamali przepisy, zamiast mandatów dostawali ulotki na temat bezpiecznej jazdy. W sobotę przypada uroczystość św. Krzysztofa i obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

W Warszawie w centrum miasta policjanci wręczali kierowcom popełniającym drobne wykroczenia ulotki na temat bezpieczeństwa na drodze. Zatrzymani z powodu wykroczeń byli nie tylko pouczani, proponowano im także skorzystanie z symulatora zderzeń. Daje on wyobrażenie o tym, jak duża jest siła bezwładności działająca na człowieka przy nagłym zatrzymaniu pojazdu, czy przy zderzeniu.

Według rzeczniczki prasowej warmińsko-mazurskiej policji Anny Fic, w Olsztynie na widok patroli złożonych z mundurowego i duchownego wielu kontrolowanych "przecierało oczy ze zdumienia". Księża pouczali kierowców "Dziesięcioma przykazaniami kierowcy". Przypominają one, by nie być egoistą na drodze, nie być "ostrym w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi"; czwarte przykazanie to "szanuj pieszych", piąte - "bądź trzeźwy", a szóste - "zapnij pasy".

"Krótkie kazanie na temat łamania przepisów drogowych usłyszał między innymi kierowca z Warszawy, który przekroczył prędkość o 22 km na godzinę, a na dodatek jego pasażerowie jechali bez zapiętych pasów. To samo spotkało kierowcę, który jechał bez dokumentów" - powiedziała Fic.

Akcja przeprowadzona przez policjantów i duchownych ma służyć podniesieniu bezpieczeństwa na drogach. "Kontrola tak niecodziennego patrolu na zawsze wpisze się w pamięć kierowców i pasażerów, a tym samym pozytywnie wpłynie na ich dalsze zachowanie na drogach i postępowanie wobec innych uczestników ruchu" - dodała Fic.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzony w dniu św. Krzysztofa, patrona kierowców, po raz pierwszy odbył się cztery lata temu. Ogłosili go krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura, rajdowy kierowca Krzysztof Hołowczyc oraz Fundacja Kierowca Bezpieczny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
21°C Środa
rano
wiecej »