Reklama

Prace największych twórców wideoartu wkrótce w Katowicach

Prace artystów, zaliczanych do najwybitniejszych twórców wideoartu na świecie, będzie można oglądać od ostatniego dnia lipca w Katowicach. Unikatowa wystawa "Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939-2009" potrwa do 11 września, kiedy przypada ósma rocznica terrorystycznego ataku na Word Trade Center.

Reklama

Wideoart to dyscyplina sztuki, wykorzystująca ruchome obrazy i dźwięki przekazywane za pomocą techniki telewizyjnej.Po raz pierwszy zastosował ją Nam June Paik w 1963 r. Także jego prace znajdą się na katowickiej wystawie.

Wystawa jest pomyślana tak, by wpisać się w rocznicowe obchody dwóch tragicznych wrześniowych dat - 1939, kiedy wybuchła II wojna światowa, i 2001, kiedy terroryści zaatakowali Nowy Jork.

"Zbliżająca się 70. rocznica wybuchu II wojny światowej to ważna inspiracja zarówno do debaty artystycznej, jak i rozmowy o znaczeniu pamięci. Dlatego otwarcie wystawy będzie połączone z dyskusją o sensie zgłębiania przez artystów traumy wojny i przemocy" - zapowiada kurator wystawy, Marek Zieliński.

Miejscem ekspozycji będzie Galeria Rondo Sztuki w ścisłym centrum Katowic. Wystawione zostaną prace uznanych twórców tego gatunku z wielu krajów. Wśród nich są m.in. Sophie Calle, Chris Doyle, Antonio Muntadas, Deimantas Narkevicius, Nam June Paik, Zbig Rybczyński, Bill Viola, czy Stephen Balist - współtwórca legendarnego nowojorskiego Squat Theatre.

Polskich artystów będą reprezentować Mirosław Bałka i Artur Żmijewski. Publiczność zobaczy ponadto głośną "Europę 2" Franciszki i Stefana Themersonów. Twórcy wystawy zapowiadają, że będzie to filmowa podróż w czasie (od I wojny światowej po wydarzenia współczesne) i przestrzeni, od Europy, poprzez Bliski Wschód, Chile, USA, Chiny po Koreę i Wietnam.

Wybrana metoda prezentacji ma sprawić, by wystawa trafiła także do publiczności spoza kręgu stałych odbiorców wystaw sztuki współczesnej. Sekwencje filmów i obrazów wideo złożą się na wielowątkowy pokaz, podporządkowany jednemu tematowi.

W zamyśle organizatorów, wystawa ma być świadectwem, jak bardzo historia zmieniła losy jednostek i narodów. W zakończeniu imprezy - 11 września - udział zapowiedzieli niektórzy artyści uczestniczący w wystawie. Patronat nas wystawą objął m.in. minister kultury.

Ekspozycję zorganizowała działająca w Katowicach samorządowa instytucja kultury Ars Cameralis. Wystawa ma m.in. służyć zainicjowaniu, w 70. rocznicę wybuchu wojny, dyskusji o obecności w zbiorowej pamięci związanej z nią przemocy i ludobójstwa. Chodzi też o postawienie pytań, jak wojna i terror wpłynęły na systemy wartości i jak odbudować sens człowieczeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama