- Kapelan polskich żołnierzy w Czadzie, ks. kpt. Tomasz Skupień poświęcił w niedzielę pojazdy, którymi nasi żołnierze poruszają się po bezdrożach Afryki, m.in. wozy opancerzone „Rosomak”, terenowe Land Rovery i motocykle.
W słowie skierowanym do żołnierzy ks. kpt Skupień zachęcał wojskowych do rachunku sumienia i zastanowienia się nad pytaniem : jakim jestem kierowcą?. Podkreślił, że na drodze każdy powinien kierować się rozsądkiem i odpowiedzialnością wobec siebie, pasażerów i innych użytkowników dróg.
- To, że w Czadzie nie ma dróg, nie zwalnia was z myślenia o bezpiecznym poruszaniu się – mówił ks. Skupień. – Pamiętajcie o towarzyszach jadących z wami w pojazdach. Ponosicie pełną odpowiedzialność za ich życie.
Po poświęceniu kapelan wręczył żołnierzom biorącym udział w uroczystości obrazki ze i emblematy św. Krzysztofem, przywiezione specjalnie na tę okazję z Polski.
Polscy żołnierze zgodnie z przyznanym mandatem, od 2008 r. realizują w Czadzie zadania z zakresu ochrony i zapewnienia swobodnego przemieszczania się personelu organizacji pomocowych, ochrony pracowników ONZ oraz stworzenia warunków do bezpiecznego powrotu do miejsc zamieszkania uchodźców z sudańskiego Darfuru. Po przejęciu odpowiedzialności za misję EUFOR przez siły ONZ i transformacji kontyngentu od 16 marca br. Polacy pełnią misję w ramach operacji MINURCAT.
Żołnierze prowadzą także projekty poprawiające codzienne życie ludności plemienia Zaghawa. Na prośbę lokalnych władz państwowych oraz plemiennych polscy żołnierze naprawili przejazd przez rzekę okresową, pomagali przy pracach ziemnych wokół miejscowego meczetu oraz nowatorskim projekcie rozwoju lokalnego rolnictwa. W Iribie przeprowadzono remont szkoły oraz wyposażono uczniów w materiały szkolne. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dzieci wybudowano także ogrodzenie wokół szkoły.
Polacy organizują także wsparcie materialne dla miejscowego szpitala, kilku placówek dydaktycznych, sudańskich uchodźców w obozach oraz najbiedniejszych z plemienia Zaghawa. Kapelanem PKW Czad od maja br. jest ks. kpt. Tomasz Skupień.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.