Chór ŚDM zaśpiewał po raz pierwszy

Do Łagiewnik przyjechało 300 młodych osób, które pod koniec lipca zaśpiewają dla pielgrzymów i papieża Franciszka.

W sobotę 12 marca rozpoczęła się pierwsza próba chóru Światowych Dni Młodzieży. Już na samym początku muzycznych zmagań organizatorzy przedstawili dyrygentów i reżyserów, którzy zadbają o oprawę artystyczną lipcowych wydarzeń.

W dobrym brzmieniu wokalistów poprowadzą: ks. Robert Tyrała (przygotowuje on program muzyczny na wtorkową ceremonię otwarcia ŚDM i niedzielną Mszę Posłania), prof. Wiesław Delimat, który odpowiada za oprawę piątkowej Drogi Krzyżowej, oraz Adam Sztaba - on z kolei przygotowuje muzykę na czwartek, czyli dzień powitania papieża, a także na sobotnie czuwanie na Campus Misericordiae. Koncert uwielbienia - również na Polu Miłosierdzia - będzie koordynował o. Lech Dorobczyński OFM. Pomagać im będą dyrygenci: o. Dawid Kusz OP, Janusz Wierzgacz i Bartłomiej Karwański.

Prace nad repertuarem trwały już od kilku miesięcy i - jak zaznacza ks. Tyrała - jest to kompilacja wszystkich gatunków muzycznych, która z pewnością dotrze do młodych ludzi.

Jednym z głównych utworów wykonywanych przez ŚDM-owy chór będzie hymn spotkania "Błogosławieni miłosierni". Usłyszymy też pieśni, które wszystkim Polakom przypominają Jana Pawła II.

- Nie może zabraknąć piosenek, które są pewnego rodzaju tożsamością polską, a do nich należą właśnie "Barka” czy "Abba, ojcze" - tłumaczy ks. Robert i dodaje, że w oprawie muzycznej będzie również królowało miłosierdzie. Oprócz tego odśpiewane zostaną hymny minionych już spotkań młodych z papieżem.

Podczas lipcowych wydarzeń swoją premierę będą miały utwory napisane specjalnie na tę okazję. Jednym z nich jest "Msza Jana Pawła II" autorstwa Henryka Jana Botora.

ŚDM-owy chór wykona w sumie ponad 60 utworów, a jako że spotkania młodych z papieżem skupią się wokół 5 wydarzeń centralnych, to również program muzyczny będzie w każdym z tych dni miał inny charakter. Artyści zabiorą pielgrzymów w muzyczną podróż od klasycznej muzyki liturgicznej, poprzez pieśni chóralne, pasyjne, improwizacje jazzowe, na popowo-soulowych utworach kończąc.

Pieśni będą śpiewane w wielu językach, żeby każdy z pielgrzymów mógł również swoim śpiewem wielbić Boga. Ponadto - jak zapewnia ks. Tyrała - teksty i melodie wszystkich utworów jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży zostaną udostępnione w internecie, tak, by wszyscy pielgrzymi mogli się z nimi zapoznać.

- Jak się tego nauczą, to wszyscy będziemy jednym, wielkim chórem. Miejmy nadzieję, że będzie to największy chór świata - mówi ks. Robert. - Wszystko, co będzie się działo, ma być wspólnotowe, bo to jest wydarzenie bardzo ważne, i każdy, stojący nawet na końcu Błoni, ma czuć się jak w domu - dodaje.

Pierwsza próba, mimo że niewątpliwie męcząca, była długo wyczekiwana przez wszystkich chórzystów. Wśród nich są m.in. wokaliści z Krakowa, Katowic, Wrocławia czy Torunia. Jednak są i tacy, którzy na pierwszą próbę przyjechali aż z Francji.

- Kiedyś słyszałam świadectwa uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy przekonywali, że to jest wspaniałe przeżycie, podczas którego Pan Bóg w niesamowity sposób dociera do naszych serc. Już wtedy wiedziałam, że nie może mnie tu zabraknąć. Poza tym, po co siedzieć gdzieś na polach, skoro można stać na scenie i śpiewać dla innych? - mówi Michalina z Torunia.

Każdy z wokalistów może pochwalić się cudownym głosem, ale kiedy śpiewają razem, brzmią jeszcze piękniej! Publiczny debiut chóru odbędzie się już 8 maja, podczas Mszy św. ku czci św. Stanisława, patrona archidiecezji krakowskiej. Wtedy też chór zaprezentuje część repertuaru przygotowanego na ŚDM 2016.

- Będą to utwory o tematyce miłosierdzia, ale na pewno będzie też jakieś piękne "Alleluja" - zdradza ks. Tyrała.

Pierwsza próba ŚDM-owego chóru potrwa do niedzieli. Następna odbędzie się już w przyszłym miesiącu. Generalne próby całego zespołu rozpoczną się tuż przed przyjazdem papieża Franciszka do Polski i potrwają od 18 do 25 lipca.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Piątek
dzień
29°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »