Ponad 1200 młodych ludzi, stypendystów Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia", zakończy w czwartek dwutygodniowy letni obóz w Łodzi. Dzień przed wyjazdem w łódzkim Urzędzie Marszałkowskim podsumowano wizytę stypendystów.
"Nasza młodzież jest bardzo zadowolona z pobytu w Łodzi i jednocześnie zaskoczona tym, co zobaczyła w tym mieście. Wiele osób nadal błędnie uważa Łódź za ośrodek przemysłowy, w którym nie ma nic ciekawego. Niewielu wie, że miasto nie tylko cały czas się rozwija, ale jest też bardzo silnym ośrodkiem akademickim" - powiedział PAP prezes Fundacji ksiądz Jan Drob.
Podkreślił, że uczestnikami obozu byli gimnazjaliści i licealiści, z których większość wybierze się w przyszłości na studia. Jego zdaniem duża grupa trafi właśnie do Łodzi.
"Będzie wśród nich na pewno młodzież polskiego pochodzenia z Białorusi. W tym roku po raz pierwszy mieliśmy na naszym obozie grupę zza wschodniej granicy. Wyjazd tak im się spodobał, że część już zadeklarowała, że przyjedzie do Łodzi na studia" - wyjaśnił Drob.
Dodał, że dla dużej grupy uczestników tegoroczny obóz był pierwszym wyjazdem z rodzinnej miejscowości.
"W dużej części młodzież, którą mamy pod opieką, pochodzi z rodzin rolniczych. Wyjazd był dla nich ogromnym przeżyciem. Pierwszy raz znaleźli się bowiem poza swoją wioską. Część z nich przed wyjazdem próbowała się wycofać. Wymyślali różne powody, dla których nie mogą pojechać. Teraz, po tych dwóch tygodniach nie chcą się rozstawać i wracać do domów. Na pewno jutro przed wyjazdem będzie mnóstwo łez" - powiedział Drob.
Tegoroczny obóz stypendystów, w którym uczestniczyło 1237 osób, odbywał się pod hasłem "Łódź Dobrego Połowu". Uczestnicy przez dwa tygodnie mieszkali w akademikach Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Opiekowała się nimi ponad 200-osobowa kadra.
W trakcie obozu stypendyści zwiedzili nie tylko Łódź, ale także pobliskie miejscowości, m.in. Bełchatów, Uniejów, Rogów, Nieborów i Arkadię. Wzięli też udział w 28 warsztatach i wykładach zorganizowanych przez łódzkie uczelnie. W programie były m.in. zajęcia z kryminalistyki, dziennikarstwa, matematyki, fizyki, chemii, inżynierii i przedmiotów artystycznych.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" rokrocznie w czasie letnich wakacji zaprasza swoich stypendystów, którymi są szczególnie uzdolnieni, młodzi ludzie pochodzący z wiosek i małych miasteczek, na obóz formacyjno-integracyjny organizowany w dużym ośrodku. Ma on służyć wzajemnemu poznaniu się, a także być próbą zmierzenia się z dużym miastem.
Łódź była siódmym miastem w Polsce, w którym - począwszy od 2003 roku - organizowany jest letni obóz Fundacji. Duży wkład w zorganizowanie tegorocznego obozu miały również: łódzki magistrat, urząd marszałkowski i wojewódzki, które przekazały środki na jego organizację.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana w 2000 roku przez Konferencję Episkopatu Polski w celu promowania nauczania Jana Pawła II. Co roku organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, organizuje konkurs akademicki o indeks na studia dziennikarskie i prawnicze oraz prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym z małych miejscowości.
Obecnie stypendia fundacji otrzymuje prawie 2200 stypendystów z 42 diecezji na terenie całej Polski. Spośród nich niemal 600 podjęło studia, 1000 uczy się w szkołach średnich i ponad 500 w gimnazjach. Wcześniej letnie obozy Fundacji organizowane były w: Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Aglomeracji Śląskiej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.