Łódź: Stypendyści Fundacji Episkopatu kończą obóz

Ponad 1200 młodych ludzi, stypendystów Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia", zakończy w czwartek dwutygodniowy letni obóz w Łodzi. Dzień przed wyjazdem w łódzkim Urzędzie Marszałkowskim podsumowano wizytę stypendystów.

"Nasza młodzież jest bardzo zadowolona z pobytu w Łodzi i jednocześnie zaskoczona tym, co zobaczyła w tym mieście. Wiele osób nadal błędnie uważa Łódź za ośrodek przemysłowy, w którym nie ma nic ciekawego. Niewielu wie, że miasto nie tylko cały czas się rozwija, ale jest też bardzo silnym ośrodkiem akademickim" - powiedział PAP prezes Fundacji ksiądz Jan Drob.

Podkreślił, że uczestnikami obozu byli gimnazjaliści i licealiści, z których większość wybierze się w przyszłości na studia. Jego zdaniem duża grupa trafi właśnie do Łodzi.

"Będzie wśród nich na pewno młodzież polskiego pochodzenia z Białorusi. W tym roku po raz pierwszy mieliśmy na naszym obozie grupę zza wschodniej granicy. Wyjazd tak im się spodobał, że część już zadeklarowała, że przyjedzie do Łodzi na studia" - wyjaśnił Drob.

Dodał, że dla dużej grupy uczestników tegoroczny obóz był pierwszym wyjazdem z rodzinnej miejscowości.

"W dużej części młodzież, którą mamy pod opieką, pochodzi z rodzin rolniczych. Wyjazd był dla nich ogromnym przeżyciem. Pierwszy raz znaleźli się bowiem poza swoją wioską. Część z nich przed wyjazdem próbowała się wycofać. Wymyślali różne powody, dla których nie mogą pojechać. Teraz, po tych dwóch tygodniach nie chcą się rozstawać i wracać do domów. Na pewno jutro przed wyjazdem będzie mnóstwo łez" - powiedział Drob.

Tegoroczny obóz stypendystów, w którym uczestniczyło 1237 osób, odbywał się pod hasłem "Łódź Dobrego Połowu". Uczestnicy przez dwa tygodnie mieszkali w akademikach Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Opiekowała się nimi ponad 200-osobowa kadra.

W trakcie obozu stypendyści zwiedzili nie tylko Łódź, ale także pobliskie miejscowości, m.in. Bełchatów, Uniejów, Rogów, Nieborów i Arkadię. Wzięli też udział w 28 warsztatach i wykładach zorganizowanych przez łódzkie uczelnie. W programie były m.in. zajęcia z kryminalistyki, dziennikarstwa, matematyki, fizyki, chemii, inżynierii i przedmiotów artystycznych.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" rokrocznie w czasie letnich wakacji zaprasza swoich stypendystów, którymi są szczególnie uzdolnieni, młodzi ludzie pochodzący z wiosek i małych miasteczek, na obóz formacyjno-integracyjny organizowany w dużym ośrodku. Ma on służyć wzajemnemu poznaniu się, a także być próbą zmierzenia się z dużym miastem.

Łódź była siódmym miastem w Polsce, w którym - począwszy od 2003 roku - organizowany jest letni obóz Fundacji. Duży wkład w zorganizowanie tegorocznego obozu miały również: łódzki magistrat, urząd marszałkowski i wojewódzki, które przekazały środki na jego organizację.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana w 2000 roku przez Konferencję Episkopatu Polski w celu promowania nauczania Jana Pawła II. Co roku organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, organizuje konkurs akademicki o indeks na studia dziennikarskie i prawnicze oraz prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym z małych miejscowości.

Obecnie stypendia fundacji otrzymuje prawie 2200 stypendystów z 42 diecezji na terenie całej Polski. Spośród nich niemal 600 podjęło studia, 1000 uczy się w szkołach średnich i ponad 500 w gimnazjach. Wcześniej letnie obozy Fundacji organizowane były w: Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Aglomeracji Śląskiej.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  1°C Czwartek
  rano
  2°C Czwartek
  dzień
  wiecej »