Ponad 1200 młodych ludzi, stypendystów Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia", zakończy w czwartek dwutygodniowy letni obóz w Łodzi. Dzień przed wyjazdem w łódzkim Urzędzie Marszałkowskim podsumowano wizytę stypendystów.
"Nasza młodzież jest bardzo zadowolona z pobytu w Łodzi i jednocześnie zaskoczona tym, co zobaczyła w tym mieście. Wiele osób nadal błędnie uważa Łódź za ośrodek przemysłowy, w którym nie ma nic ciekawego. Niewielu wie, że miasto nie tylko cały czas się rozwija, ale jest też bardzo silnym ośrodkiem akademickim" - powiedział PAP prezes Fundacji ksiądz Jan Drob.
Podkreślił, że uczestnikami obozu byli gimnazjaliści i licealiści, z których większość wybierze się w przyszłości na studia. Jego zdaniem duża grupa trafi właśnie do Łodzi.
"Będzie wśród nich na pewno młodzież polskiego pochodzenia z Białorusi. W tym roku po raz pierwszy mieliśmy na naszym obozie grupę zza wschodniej granicy. Wyjazd tak im się spodobał, że część już zadeklarowała, że przyjedzie do Łodzi na studia" - wyjaśnił Drob.
Dodał, że dla dużej grupy uczestników tegoroczny obóz był pierwszym wyjazdem z rodzinnej miejscowości.
"W dużej części młodzież, którą mamy pod opieką, pochodzi z rodzin rolniczych. Wyjazd był dla nich ogromnym przeżyciem. Pierwszy raz znaleźli się bowiem poza swoją wioską. Część z nich przed wyjazdem próbowała się wycofać. Wymyślali różne powody, dla których nie mogą pojechać. Teraz, po tych dwóch tygodniach nie chcą się rozstawać i wracać do domów. Na pewno jutro przed wyjazdem będzie mnóstwo łez" - powiedział Drob.
Tegoroczny obóz stypendystów, w którym uczestniczyło 1237 osób, odbywał się pod hasłem "Łódź Dobrego Połowu". Uczestnicy przez dwa tygodnie mieszkali w akademikach Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Opiekowała się nimi ponad 200-osobowa kadra.
W trakcie obozu stypendyści zwiedzili nie tylko Łódź, ale także pobliskie miejscowości, m.in. Bełchatów, Uniejów, Rogów, Nieborów i Arkadię. Wzięli też udział w 28 warsztatach i wykładach zorganizowanych przez łódzkie uczelnie. W programie były m.in. zajęcia z kryminalistyki, dziennikarstwa, matematyki, fizyki, chemii, inżynierii i przedmiotów artystycznych.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" rokrocznie w czasie letnich wakacji zaprasza swoich stypendystów, którymi są szczególnie uzdolnieni, młodzi ludzie pochodzący z wiosek i małych miasteczek, na obóz formacyjno-integracyjny organizowany w dużym ośrodku. Ma on służyć wzajemnemu poznaniu się, a także być próbą zmierzenia się z dużym miastem.
Łódź była siódmym miastem w Polsce, w którym - począwszy od 2003 roku - organizowany jest letni obóz Fundacji. Duży wkład w zorganizowanie tegorocznego obozu miały również: łódzki magistrat, urząd marszałkowski i wojewódzki, które przekazały środki na jego organizację.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana w 2000 roku przez Konferencję Episkopatu Polski w celu promowania nauczania Jana Pawła II. Co roku organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, organizuje konkurs akademicki o indeks na studia dziennikarskie i prawnicze oraz prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym z małych miejscowości.
Obecnie stypendia fundacji otrzymuje prawie 2200 stypendystów z 42 diecezji na terenie całej Polski. Spośród nich niemal 600 podjęło studia, 1000 uczy się w szkołach średnich i ponad 500 w gimnazjach. Wcześniej letnie obozy Fundacji organizowane były w: Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Aglomeracji Śląskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.