Chińskie siły zbrojne opracowują kodeks działań w ramach operacji antyterrorystycznych - pisze w piątek pekiński dziennik "China Daily".
Będzie to pierwszy tego rodzaju kodeks w 82-letniej historii chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Zostanie opracowany na podstawie "doświadczeń z ostatnich lat w misjach antyterrorystycznych" - podaje gazeta.
Jak zakomunikował członek chińskiego sztabu generalnego generał Meng Guoping, zadaniem armii będzie wyszkolenie specjalnych antyterrorystycznych oddziałów. Nowy kodeks - powiedział Meng - stanowić będzie odpowiedź na wzrost zagrożenia terroryzmem na świecie i w kraju. Dodał, iż chińska armia już od ubiegłego roku szkoli elitarne jednostki do walki z terroryzmem. Uczestniczy też w ćwiczeniach antyterrorystycznych, prowadzonych przez sześć krajów regionu w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
Z kolei cytowany przez "China Daily" pekiński ekspert ds. wojskowych Song Xiaojun (czyt. Sung Siao-dzin) wskazuje na "trzy siły - ekstremistów, separatystów i terrorystów - współpracujące ze sobą w celu stworzenia antyrządowej rebelii w Chinach". Władze chińskie oskarżały te właśnie trzy siły o wywołanie na początku lipca niepokojów w stolicy Sinkiangu; 5 lipca w walkach pomiędzy Ujgurami a napływowymi Chińczykami w Urumczi zginęło 197 osób.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.