Reklama

Hiszpania: Stan najwyższej gotowości

- Hiszpańskie siły bezpieczeństwa są w piątek w stanie maksymalnej gotowości w związku z przypadającą tego dnia 50. rocznicą powstania organizacji separatystów baskijskich ETA. Właśnie ETA przypisuje się odpowiedzialność za czwartkowy zamach na Majorce, w którym zginęło dwóch funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej.

Reklama

"Rząd nakazał siłom bezpieczeństwa, by były w stanie maksymalnej gotowości, by podwoiły wysiłki (...) i żeby chroniły się przed tymi nikczemnymi mordercami" - powiedział w czwartek w nocy hiszpański premier Jose Luis Rodriguez Zapatero. W piątek przedstawiciele władz planują wziąć udział na Majorce w nabożeństwie w intencji dwóch zabitych funkcjonariuszy. Do wybuchu doszło w kurorcie Palmanova, na południowym zachodzie miasta Palma de Mallorca.

Władze obwiniają separatystów baskijskich o przeprowadzenie dwóch akcji w tym tygodniu - na Majorce i dzień wcześniej w pobliżu koszar Gwardii Cywilnej mieście Burgos, na północy Hiszpanii. W środowym wybuchu rannych zostało ponad 60 osób.

Przed żadnym z wybuchów nie było telefonów ostrzegawczych, a jak dotąd żadne ugrupowanie nie przyznało się do odpowiedzialności za ataki.

Przedstawiciel MSW Ramon Socias powiedział jednak, że policja przypisuje atak na Majorce komórce ETA, której członkowie specjalnie przyjechali na wyspę w celu jego przeprowadzenia.

Wybór takiego terminu przeprowadzenia zamachów może być próbą dowiedzenia przez organizację, że nie zamierza składać broni. Jeśli autorstwo ETA się potwierdzi, wyraźnie zaprzeczy to zapewnieniom władz, że grupę poważnie osłabiono po akcjach policyjnych w Hiszpanii i Francji.

ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) powstała 31 lipca 1959 roku. Od pierwszego zamachu, który spowodował ofiary śmiertelne w czerwcu 1968 roku, organizacji przypisuje się odpowiedzialność za śmierć 828 osób. Od 2001 roku ETA jest na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej i USA. Separatyści domagają się utworzenia niepodległego państwa baskijskiego w rejonie północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji.

ETA przypisuje się dziewięć zamachów tylko w tym roku. Ostatni potwierdzony przeprowadzono 19 czerwca w miejscowości Arrigorriaga, w pobliżu Bilbao. W wybuchu samochodu-pułapki zginął wówczas policjant.

ETA jest związana z partią Batasuna, zdelegalizowaną w 2003 roku, która nie ma żadnej reprezentacji w parlamencie.

W marcu 2006 roku separatyści z ETA ogłosili "trwałe zawieszenie broni", które umożliwiło rządowi Zapatero rozpoczęcie procesu pokojowego. Jednak już w grudniu w przeprowadzonym przez organizację zamachu na lotnisku w Madrycie zginęły dwie osoby. W czerwcu 2007 roku oficjalnie ogłoszono koniec rozejmu.

Od tego czasu policje hiszpańska i francuska przeprowadziły wiele operacji, w wyniku których aresztowano ponad 100 osób. W listopadzie ubiegłego roku zatrzymany został m.in. domniemany dowódca wojskowy Garikoitz Aspiazu Rubina, alias Txeroki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama