Jeszcze tylko jeden dzień można się zapisywać na pielgrzymkę, która w sobotę i niedzielę wyruszy z Będzina i Olkusza na Jasną Górę.
Chętni mają do wyboru dwie wersje wędrowania do Częstochowy: dłuższą, z noclegami w namiotach i krótszą, trwającą niecałe trzy dni.
XVIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej tradycyjnie wędrować będzie w dwóch terminach. 8 i 9 sierpnia rozpoczną wędrówkę pielgrzymi z Zagłębia i Jaworzna oraz okolic Olkusza, a 23 sierpnia z Będzina wyruszy tzw. Pielgrzymka Zagłębiowska.
- Pierwsza z grup pielgrzymkowych ma swoje korzenie jeszcze w diecezji kieleckiej, z której część została dołączona do diecezji sosnowieckiej po reorganizacji Kościoła w 1992 roku. Z czasem do grup z Olkusza, Wolbromia i okolic dołączyły grupy z Sosnowca i Będzina. Dzisiaj można się zapisać na wędrowanie do Częstochowy m.in. w parafii przy będzińskim zamku – wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień. Rzecznik sosnowieckiej kurii dodaje, że pielgrzymi mają do pokonania około
Druga grupa Pielgrzymki Sosnowieckiej nazywana jest Pielgrzymką Zagłębiowską. Rozpocznie się 23 sierpnia w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie – Syberce. Na Jasną Górę pątnicy dotrą po niecałych trzech dniach. Większość z nich nocować będzie w domach prywatnych. Długość pielgrzymki powoduje, że procentowo idzie w niej więcej osób starszych, wielu do pielgrzymkowi weterani, uczestniczący w tym wydarzeniu już kilkanaście razy. Zapisy na Pielgrzymkę Zagłębiowską odbywają się we wszystkich parafiach na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
Prócz wspomnianych dwóch grup na Jasną Górę wędrować będą jeszcze mniejsze pielgrzymki parafialne czy regionalne. We wrześniu wyruszy np. jedna z najstarszych polskich grup, Pielgrzymka Jaworznicka. W sumie do Częstochowy z diecezji sosnowieckiej dotrze pieszo ponad 4 tys. ludzi.
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.