Ordynariusz polowy bp Józef Guzdek odprawił Mszę św. na placu Muzeum Katyńskiego.
Biciem dzwonu katyńskiego i "Mazurkiem Dąbrowskiego" rozpoczęła się Msza św. polowa na placu Muzeum Katyńskiego w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Eucharystii koncelebrowanej m.in. przez ks. kmdr. Janusza Bąka, kapelana Rodzin Katyńskich, oraz ks. Pawła Wojtasa, naczelnego kapelana więziennictwa, przewodniczył bp Guzdek.
W homilii ordynariusz wojskowy podkreślał, że modlitwa za pomordowanych w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie nie jest jedynie spojrzeniem w przeszłość. - Ta Msza św. jest wyrazem troski o ich przyszłość, o nagrodę nieba. Czasem błagania o siły dla rodzin katyńskich w przekazywaniu prawdy kolejnym pokoleniom. I natarczywym nawoływaniem młodych do praktykowania heroizmu w służbie dla prawdy. Tylko pod tym warunkiem będziemy mogli z ufnością spoglądać w przyszłość. Tylko pod tym warunkiem Polska będzie Polską - powiedział.
Bp Guzdek zaakcentował rolę Kościoła w przekazywaniu prawdy o Katyniu. Mówił o tych, którzy płacili za tę ukrywaną przez prawie pół wieku prawdę ogromną cenę: rodzinach katyńskich, ale także kapłanach - ks. Stefanie Niedzielaku, ks. Stanisławie Suchowolcu i ks. prał. Zdzisławie Peszkowskim. Powiedział, że nie tylko Rosja nie chciała uznać odpowiedzialności za dokonanie zbrodni katyńskiej, ale w to kłamstwo zaangażowały się także rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które wolały przemilczeć tę prawdę - podkreślił.
Podczas uroczystości głos zabrała także Izabela Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich. - Pamięć to wymagająca idea, łatwo ją utracić. Trzeba jej strzec, by jej nie wykoślawiono, nie przykryto banalnym patosem, by pamięci nie wchłonęła polityka - powiedziała. - Spotykamy się w Muzeum Katyńskim, bo tu zbudowano Epitafium Katyńskie i tu można odnaleźć nazwisko bliskiego, do którego pielgrzymuje serce. Tu są ich relikwie. Krzyże strzegą ich mogił przed zbezczeszczeniem na nekropoliach Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. W muzeum znajdziecie dalszy ciąg ich losów. A my, rodziny katyńskie, jesteśmy ich kustoszami - dodała.
Po Mszy św. przed Epitafium Katyńskim w budynku muzeum kwiaty złożyli przedstawiciele środowisk katyńskich oraz minister Antoni Macierewicz.
Czytaj także:
Radom: Teraźniejszość rzeczy przeszłych
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.