Motocykliści na Świętym Krzyżu

O to aby „ilość szczęśliwych powrotów zgadzała się z liczbą wypraw motocyklowych” modliło się dzisiaj ponad tysiąc motocyklistów w Sanktuarium Krzyża Świętego.

Od wczoraj trwa w Bałtowie II Międzynarodowy Zlot Motocyklowy „Moztozauro Music”. W programie trzydniowej imprezy, która zakończy się w niedzielę, motocykliści z Polski, Austrii, Niemiec nie tylko biorą udział w koncertach muzycznych, ale też w sobotę 8 sierpnia udali się na Święty Krzyż, by jak mówią „wyhamować psychicznie i duchowo”.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej o. Joachim Kusz OMI, rektor kościoła Trójcy Świętej podziękował za udział w Mszy św. ubranym w czarne skórzane stroje motocyklistom, którzy bardzo licznie przybyli na swoich wypolerowanych maszynach.

Podczas homilii ks. Krzysztof Kulpa, nieformalny opiekun duchowy motocyklistów, sam też motocyklista, mówił o pokonywaniu bardzo wielu zakrętów podczas wyprawy na Święty Krzyż. Była to metafora, którą posłużył się, aby wskazać jaką drogę pokonali motocykliści, by zbliżyć się do Boga.

„Droga do Boga ma też ostre zakręty i prowadzi pod górę. Życzę wam, byście szerzej otworzyli swoje serca na łaski Boże. Niech ilość szczęśliwych powrotów zgadza się z liczbą wypraw” – mówił ks. Kulpa.

Ks. Krzysztof Kulpa powiedział w rozmowie z KAI, że w swojej parafii w Stanach (w diecezji sandomierskiej) próbuje zaszczepić młodzieży pasję motocyklową, jak też bezpieczną jazdę.

„Staram się wzbudzać w młodych ludziach własną pasję. Odróżniam się od nich tylko koloratką. Jadąc na motocyklu także jestem ubrany w czarną skórę. Młodzi ludzie docenili moje wysiłki i ufundowali w mojej parafii kapliczkę św. Krzysztofa” – powiedział ks. Kulpa

Przed uczestnikami zlotu czekają jeszcze w Bałtowie koncerty kapel – m.in. Acid Drinkers, zwiedzanie Parku Jurajskiego, pokaz sztucznych ogni i wiele innych atrakcji

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n. p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.

Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
wiecej »