8 sierpnia wyruszyła XXII Polonijna Pielgrzymka z Chicago do sanktuarium maryjnego w Merrillville w stanie Indiana
Mszy św., z udziałem ponad pięciu tys. Polaków, przewodniczył kard. Francis George metropolita Chicago. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Maryja, gwiazdą nadziei”. Łączna trasa dwudniowej wędrówki wynosi ponad 50 km (32 mile).
„Aby każdy z was potrafił rozpoznać, przez co Bóg wzywa go do świętości” – zachęcał kard. Francis George do polonijnych pątników zgromadzonych w kościele św. Michała w Chicago, skąd wyruszyła pielgrzymka. Ponadto hierarcha prosił o solidarność i modlitwę w intencji kapłanów podczas trwającego Roku Kapłańskiego.
Choć większość uczestników pielgrzymki stanowili chicagowianie, to pośród nich znaleźli się również mieszkańcy Kolorado, Hawai i Michigan. W grupie pątników obecni byli również polscy Romowie mieszkający w aglomeracji Chicago.
Jak twierdzi główny organizator i inicjator pielgrzymki, o. Józef Zuziak SDS, jest to największa piesza pielgrzymka maryjna Polaków poza granicami Polski. „Połowa jej uczestników to ludzie młodzi w większości uczniowie i studenci chicagowskich szkół średnich i uczelni wyższych” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Zuziak. Dodał również, iż tym, co osobiście cieszy go najbardziej jest fakt, że pielgrzymujący w grupie kapłani przez cały czas udzielają sakramentu pojednania.
Momentem kulminacyjnym pielgrzymki corocznie jest uroczysta Eucharystia odprawiana w sanktuarium maryjnym w Merrillville, w której tradycyjnie już uczestniczy niemal dwukrotnie więcej osób niż w samej pielgrzymce.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.