Liczby

Co mówią, a czego nie mówią, dane o religijności Polaków?

Każdorazowy przegląd kościelnych statystyk nieodłącznie kojarzy się z mającym długie wąsy humorem o lekarzu, przekazującym pacjentowi dwie wiadomości: dobrą i złą. W zależności od przyjętego klucza podobnie można je interpretować. Jednym potwierdzą tezę o pełzającym kryzysie, innym o mającej się nieźle wyznaniowej twierdzy. Tu chciałbym zwrócić uwagę na jeden aspekt opublikowanych wczoraj danych.

Są, mimo wielu szczegółów, dość ogólne i wymagają doprecyzowania przynajmniej na dwóch poziomach.

Po pierwsze ludzie określający siebie jako głęboko wierzący. Na jakiej podstawie, wedle jakich kryteriów, tę kategorię utworzono. Czym innym bowiem jest subiektywne odczucie (mogę czuć się świetnym księdzem, a nim nie być), czym innym zaś przyjęcie pewnych kryteriów. Takich jak częstsze niż w każdą niedzielę uczestnictwo we Mszy świętej, systematyczna spowiedź, zaangażowanie w grupie apostolskiej, troska o rozwój duchowy. Można dopisać więcej. Zatem głęboko wierzący, bo tak czują czy głęboko wierzący, bo jego subiektywne odczucie zostało w jakiś sposób zweryfikowane (jeśli kategorię głębi da się zweryfikować).

Po drugie coraz więcej osób widzi potrzebę stworzenia mapy religijności. Inna jest religijność Podhala, inna Pomorza Zachodniego. Co zresztą zostało zasygnalizowane. Ale na czym ta inność polega. Dalej religijność obszarów wiejskich. Mówi się od pewnego czasu, że obok młodzieży to najbardziej dotknięte laicyzacją środowisko. Czy zostały wypracowane kryteria oceny procesów laicyzacyjnych, a jeśli tak na ile potwierdzają zasadność ewentualnie bezzasadność lansowanej tezy. Jeśli chodzi o młodzież. Warto byłoby dowiedzieć się jaki jej odsetek, po przyjęciu sakramentu bierzmowania, angażuje się w życie swoich wspólnot, a jaki zrywa z nimi kontakt i jak to wygląda w różnych rejonach Polski. Stworzona w oparciu o precyzyjne kryteria mapa z pewnością pomogła by wypracowywać programy duszpasterskiej bardziej zakorzenione w realiach konkretnych wspólnot.

Jak widać pytań jest sporo i zgodnie z zasadą, że diabeł tkwi w szczegółach, odpowiedź na nie pozwoli zorientować się w jakim kierunku podążamy jako wspólnota Kościoła. Niezależnie zaś od cyfr nie możemy zapomnieć, że dla Pana Boga kryzys nie jest problemem. Niekiedy (albo nawet bardzo często) wręcz przeciwnie, będąc problemem dla człowieka dla Niego jest czasem obfitego wylania łaski. Patrząc zaś na te same cyfry po ludzku, nie dają powodu ani do wpadania w panikę, ani w przesadny zachwyt. Panika bowiem nigdy nie była dobrym doradcą, a przesadny zachwyt najprostszą drogą do upadku.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tnn
  21.04.2016 14:45
  Księże Włodzimierzu, te kościelne statystyki to z jednej strony obserwacje, z drugiej badania deklaratywne postaw . W przypadku obserwacji, co roku liczy się dominicantes i communicantes i na tej podstawie określa uczestnictwo w praktykach i zaangażowanie, którego wyrazem jest communicantes - odsetek ten rośnie w ostatnich 30 latach dwukrotnie, z 8% do 16%. Stąd badacze wyprowadzają tezę, iż mimo spadku dominicantes pogłębia się wiara (mierzona przystępowaniem do komunii a co za tym idzie zapewne ze spowiedzią). Inną sprawą są badania deklaratywne postaw, np. subiektywnego przekonania o głębokości religijności. Tu jest kłopot, bo po pierwsze trudno jest wniknąć w faktyczny stan duszy czy psychiki, po drugie nawet gdy w jakimś przybliżeniu dałoby się to zrobić używając szerokiego zestawu metod zaczerpniętych z psychologii społecznej, to koszt takich badań idzie w dziesiątki/setki tysięcy złotych i nie widzę chwilowo biskupa, który odważyłby się na taki wydatek. A ogólne badania stanu diecezji (niektórych) są, wykonuje je ISKK, proszę zajrzeć na ich stronę.
 • Awa
  21.04.2016 14:47
  Awa
  Kościół jest jka brzydka panna bez posagu.....a wybrzydza odcinając sie od ONR
 • Awa
  21.04.2016 14:47
  Awa
  Zartowałam:)ale coś w tym jest
 • inkwizytor
  22.04.2016 12:21
  Oho ! pozdrowienia od ...Islamu , tak od Islamu .

  Bo oto laicyzatorzy UE , moim zdaniem "euro- nieuki " potraktowali Islam jak chrześcijaństwo , tzn. zawężali podobnie jak i kościelni statystycy religijność do jedynie modłów i tutaj jest pułapka ....
  Islam to nie tylko modły ale i cały system społeczny z prawem włącznie . Eurokraci chcieli z tego społecznego zjawiska napływu obcych uczynić przedziwny melanż światopoglądowy "multi - kulti " a....tutaj nic z tego.
  A cóż to ma wspólnego z tematem ?
  Ano ma....
  Gdyby tak uważnie czytać biblię , jeżeli w ogóle dzisiaj ja czyta , to wyszło by na jaw ,ze cale pokaźne jej części, te dotyczące PRAKTYCZNYCH ZASTOSOWAŃ PISMA W ZYCIU BIEŻĄCYM poszły za przyczyną uczonych w piśmie w zapomnienie , a jakie to ma skutki praktyczne no cóż , Autor tekstu sam zadaje pytanie o kryteria religijności .
  Obok mnie mieszkała para o której mogłem powiedzieć, że z kościołem maja tyle wspólnego ,ze go mijają kiedy idą do przystanku tramwaju , ale "ochajtnęli się "w kościele ....dzisiaj są już po rozwodzie .Ale statystycznie są ludźmi wierzącymi...
  Teraz to co lubię , ano wkładać kij do mrowiska , poniższego zdania proszę nie traktować zbyt serio :

  jeszcze ze sto tys . prac doktorskich na wydziałach teologicznych ...i kościół zginie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »