Specjalne przesłanie Papież Franciszek wystosował do młodych Argentyńczyków, którzy podjęli wyprawę na biegun północny. Chcą oni zanieść tam egzemplarz encykliki „Laudato si’” oraz gałązką oliwną jako symbol pokoju.
Jest to pierwsza tego typu ekspedycja ekipy z Ameryki Południowej na północny kraniec Ziemi, mająca na celu promocję problematyki zmian klimatycznych na naszej planecie. Patronują jej fundacja Criteria, podejmująca różne inicjatywy społeczne, oraz założona w Argentynie z inicjatywy ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio sieć szkół „Scholas Occurrentes”.
Franciszek podkreślił znaczenie podjętego przez uczestników wyprawy wyzwania ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu. „Jestem przekonamy, że problem jest poważny i że inicjatywy takie jak ta, którą podejmujecie, pomogą rozbudzić świadomość degradacji środowiska, wyczerpywania zasobów naturalnych, zanieczyszczenia i także bardzo nierównomiernego podziału dóbr” – podkreślił Papież. Dodał również, że przedsięwzięcie to potwierdza, iż „miłością, wysiłkiem i pracą zespołową można przeobrazić stare mury w mosty”.
Ojciec Święty podziękował eksploratorom za zabranie ze sobą flagi sieci szkół „Scholas Occurrentes” i ich przesłania, a także za pozostawienie dla przyszłych pokoleń w lodach polarnych tekstu encykliki „Laudato si’.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.