Reklama

Bialystok: Trwa rewaloryzacja ogrodu Branickich

Nowe fontanny, aleja kilkunastu rzeźb, odbudowany Pawilon pod Orłem - tak między innymi będzie wyglądał Ogród Branickich w Białymstoku za kilka lat - mówił w czwartek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Miasto prowadzi prace nad rewaloryzacją tego miejsca.

Reklama

Pałac i ogród Branickich to najbardziej reprezentacyjne miejsce w Białymstoku. Pałac jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Podlaskiem, a barokowy ogród należał przed wiekami do najpiękniejszych w ówczesnej Europie. Prowadzone prace mają przywrócić ogrodowi dawną świetność i pierwotny, barokowy charakter.

Prace nad rewaloryzacją ogrodu są prowadzone według koncepcji przygotowanej przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie. Trwa pierwszy etap tych prac. Jak poinformował prezydent Truskolaski prace są prowadzone na dziedzińcu wstępnym pałacu. Budowane są dwie duże fontanny, powstanie także blisko 4 tysiące metrów kwadratowych trawników z systemem nawadniania, zasadzonych zostanie 58 lip holenderskich w szpalerach, będą wyremontowane pomieszczenia pałacowej Bramy Wielkiej. Nowy wygląd zyskają alejki. Taki charakter ta część ogrodu Branickich miała na początku drugiej połowy XVIII wieku. Prace na dziedzińcu wstępnym mają się zakończyć w 2011 roku.

Miasto we wrześniu chce wyłonić wykonawcę kolejnych prac, które będą prowadzone w tzw. salonie ogrodowym. Chodzi o budowę kolejnych czterech fontann wraz z przepompownią, budowę Pawilonu pod Orłem, nowe nasadzenia bukszpanowe. Do ogrodu ma też wrócić zespół 16 rzeźb, które staną wzdłuż alei głównej. 8 z nich to ozdobne wazony, reszta rzeźby figuralne przedstawiające m.in., Bachusa, Florę, Adonisa i Wenus. Jak informował wcześniej Urząd Miejski rzeźby są sukcesywnie odnawiane.

Wszystkie prace mają kosztować 17,8 mln zł z czego 9,7 mln zł pochodzi z UE. Jak poinformował prezydent, miasto będzie zabiegało o kolejne dotacje na następne prace w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ). Ogród - jak poinformował prezydent - został bowiem wpisany na preferencyjną listę zabytkowych parków i ogrodów NFOŚ. Miasto będzie zabiegać o pieniądze, bo zamierza w kolejnych latach kontynuować rewaloryzację kanałów wodnych, ogrodu chińskiego i pałacowego ogrodu dolnego.

Prace przy rewaloryzacji Ogrodu Branickich trwają z przerwami od końca lat 90. XX wieku. Odtworzono między innymi cztery tzw. dywany bukszpanowe z wzorzystym układem tych roślin według wzorów w oparciu o dawne ryciny, przedstawiające ogród z XVIII wieku. Odtworzenie wymagają jeszcze cztery takie dywany.

Początki założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku sięgają XVI wieku. Największą świetność miejsce to osiągnęło za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie. Pałac Branickich jest jedną z wizytówek Białegostoku i regionu. Odtworzony ogród ma dodatkowo podnieść walory tego miejsca.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama