Władze chińskie naciskają na „podziemnych” księży, aby wstępowali do zależnego od partii komunistycznej Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh). Zdaniem obserwatorów ma to związek ze zbliżającymi się obchodami 60-lecia Chińskiej Republiki Ludowej. Rocznica przypada 1 października.
W uroczystość Wniebowzięcia NMP katolicy diecezji Zhengding byli zmuszeni uczestniczyć we Mszach św. przed świtem, tak aby księża mogli uniknąć spotkań z przedstawicielami lokalnej służby bezpieczeństwa. Jej funkcjonariusze ostatnio wezwali kilku „podziemnych” kapłanów na rozmowy w cztery oczy, starając się namówić ich na wstąpienie do PSKCh, co umożliwiłoby im legalną działalność, dzięki uzyskaniu tzw. karty księdza.
Część księży ukryła się, a część odprawiała świąteczne Msze np. o godz. 3.30 rano. Ku zdumieniu jednego z duchownych, w liturgii, którą celebrował, uczestniczyło więcej wiernych niż zwykle. – Nasilenie prześladowań sprawia, że wierni są bardziej pobożni – skomentował kapłan.
Wikariusz generalny diecezji ks. Hu Baoguo został zwolniony na początku sierpnia po kilku tygodniach uwięzienia, w czasie którego próbowano go namówić do wstąpienia do PSKCh i prowadzenia „pracy ideologicznej”. Kapłan jednak odmówił współpracy.
Wielu spośród 80 księży diecezji Zhengding ukrywa się od czerwca br. w domach katolików świeckich i odprawia Msze św. w ukryciu. – Wróciliśmy do „podziemia”, jak w latach 80. – mówi jedne z nich. Dodaje, że księża nie wiedzą, jak mają się zachować, gdyż nie dostali z Watykanu jasnej wskazówki, czy mogą się zarejestrować u władz, by uzyskać kartę księdza za cenę wstąpienia do PSKCh. List Benedykta XVI do katolików chińskich z 2007 r. pozostawił decyzję w tej sprawie lokalnym biskupom.
Tymczasem diecezja Zhengding, której księża odmawiają wstąpienia do PSKCh, została 30 marca pozbawiona biskupa, po aresztowaniu bp. Juliusa Jia Zhiguo, który sam również nie należy do tej organizacji. Tamtejsi katolicy obawiają się, że władze chcą zastąpić 74-letniego hierarchę, który nie chce z nimi współpracować, innym kandydatem.
Diecezja Zhengding z siedzibą w Wuqiu jest silnym ośrodkiem podziemnego Kościoła w północno-wschodnich Chinach. Liczy 150 tys. wiernych. Oprócz diecezji podziemnej, kierowanej przez bp. Jia, działa tam diecezja oficjalna Shijiazhuang, uznawana przez władze, której biskup Paul Jiang Taoran, otrzymał już aprobatę Stolicy Apostolskiej. Jednak należy do niej mniejsza grupa wiernych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.