Kościół stoi dziś w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa rozbicia na religijne stronnictwa, zgrupowane wokół poszczególnych nauczycieli lub kaznodziejów - napisał kard. Joseph Ratzinger w przedmowie do książki "Kościół. Wspólnota w drodze". Ukaże się ona we wrześniu po polsku, nakładem wydawnictwa "Jedność".
"Kościół został zepchnięty na dalszy plan przez +partie+, a my w efekcie dajemy posłuch ludzkim opiniom, a nie wspólnemu słowu Bożemu, które jest ponad wszystkimi i którego gwarantem jest jeden Kościół. Tylko jedność wiary Kościoła i jej wiążący dla każdego z nas charakter zabezpieczają nas przed pójściem za ludzkimi opiniami i przed popieraniem stronnictw o autonomistycznych roszczeniach, sprawiając, że stajemy po stronie Pana i jesteśmy Jemu posłuszni" - napisał kard. Ratzinger w końcowym rozdziale "Partia Chrystusa czy Kościół Jezusa Chrystusa?".
Z wydanego w 2006 r. w Watykanie włoskiego oryginału "La Chiesa. Una comunita sempre in cammino" przetłumaczył pracę obecnego papieża Dariusz Chodyniecki.
Jak czytamy we wprowadzeniu do książki - udostępnionej PAP przed drukiem przez wydawcę - pytanie o Kościół obraca się dzisiaj w dużej mierze wokół kwestii, w jaki sposób go zmieniać i czynić lepszym. "Kto jednak chce uzdrowić jakiś organizm, powinien przede wszystkim dokładnie zbadać, jak ten organizm jest zbudowany. Poza tym, jeśli pragnie on, by jego działanie nie było ślepe, a co za tym idzie, aby nie było niszczące, powinien najpierw zapytać o to, z czym w istocie ma do czynienia" - napisał w przedmowie Benedykt XVI.
W opinii Ojca Świętego, wola działania w Kościele wymaga szczególnie cierpliwości w dociekaniu, czym jest Kościół, skąd bierze on swój początek i w jakim celu został ustanowiony. Zdaniem papieża, również w obecnym czasie etyka kościelna może być właściwie ukierunkowana tylko wtedy, gdy oświecać ją będzie i prowadzić "logos" (nauka) wiary.
Pierwsze trzy rozdziały książki stanowią materiały do wykładów z teologii, które od 23 do 27 lipca 1990 r. zgromadziły w Rio de Janeiro około stu biskupów z Brazylii. Główny temat tych wykładów dotyczy relacji między Kościołem powszechnym a Kościołem partykularnym, w szczególności zaś prymatu Piotra i jego odniesienia do posługi biskupiej.
Do tych trzech rozdziałów dołączony został tekst, który kard. Joseph Ratzinger wygłosił w październiku 1990 roku - na otwarcie Synodu Biskupów na temat kapłaństwa - jako wprowadzenie do dyskusji o formacji kapłańskiej.
Tom zawiera ponadto wystąpienie o Kościele i reformie kościelnej, które miało miejsce 1 września 1990, na zakończenie corocznego mityngu w Rimini. Kard. Ratzinger włączył do swej książki także konferencję na temat sumienia i prawdy, wygłoszoną najpierw w Dallas w USA, a następnie powtórzoną w Sienie.
Podejmuje ona zagadnienie relacji pomiędzy absolutnym, wiążącym charakterem sumienia wobec Boga i współczesną zależnością eklezjalną, w celu wyjaśnienia fundamentu i granicy tego wewnętrznego związku. "Koncepcja bowiem Kościoła tylko wówczas dotyka jego najgłębszej natury, gdy jasne staje się, do jakiego stopnia Kościół przenika moje wnętrze, moją duszę i sumienie" - podkreśla autor teologicznego studium.
Zamykająca książkę homilia, którą kard. Ratzinger wygłosił w styczniu 1990 r. w seminarium w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych, stara się po raz kolejny wyjaśnić duchowe ukierunkowanie całego tomu. "Mam zatem nadzieję, że w dobie współczesnego kryzysu świadomości kościelnej pozycja ta może stanowić pomoc we właściwym naświetleniu i wyjaśnieniu nurtujących nas problemów" - zwrócił się do czytelników papież.
Katolicka oficyna "Jedność" w Kielcach wydała w 2004 roku książkę Josepha Ratzingera "Wiara, prawda, tolerancja. Chrześcijaństwo a religie świata", w 2005 r. tegoż autora "Europę. Jej podwaliny dzisiaj i jutro", a w 2006 - "Nowe porywy Ducha. Ruchy odnowy w Kościele".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.