Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych otworzyła nową stronę internetową, której celem jest wspieranie „szeroko zakrojonej polityki zdrowotnej szanującej życie ludzkie i jego godność”.
Pod adresem www.usccb.org/healthcare będą zamieszczane listy biskupów do Kongresu USA, wideo oraz informacje koncentrujące się na tej problematyce. Internetowa witryna stanowi wkład episkopatu w trwającą obecnie w kraju intensywną dyskusję na temat reformy systemu opieki zdrowotnej.
Episkopat USA już od dawna opowiada się za reformą tego systemu. Głównym żądaniem jest włączenie wszystkich obywateli do państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, o co zabiega również prezydent Barack Obama. Biskupi przypominają, aby szczególną uwagę zwrócić na ubogich oraz na włączenie imigrantów w państwowy system opieki zdrowotnej. „Jesteśmy odpowiedzialni za to, aby troszczyć się o możliwość opieki lekarskiej dla każdego chorego” - napisał w liście do członków Kongresu bp William F. Murphy, w konferencji biskupów USA odpowiedzialny za problematykę ochrony zdrowia.
Jednocześnie Kościół katolicki domaga się, aby państwo nie finansowało aborcji i technik medycznych, które zagrażają godności życia ludzkiego. „Żaden plan reformy systemu opieki zdrowotnej nie może nikogo zmusić do udziału w finansowaniu niszczenia życia ludzkiego” - podkreślił bp Murphy. Jego zdaniem byłoby to nie tylko „niewłaściwe moralnie”, ale też i „politycznie nierozsądne”. Głos biskupa jest wyrazem obaw katolików, że w ramach reformy może być przeforsowane dążenie zwolenników finansowania przez państwo zabiegów przerywania ciąży oraz lekarzy dokonujących aborcji.
Kościół katolicki stanowi potężną siłę w systemie opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych. Co szósty pacjent znajduje opiekę lekarską w jednym z ponad 600 katolickich szpitali.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.