Jesienią w TVP widzowie zobaczą kilka nowych polskich seriali, pojawią się nowe odcinki znanych już produkcji, na antenę powrócą programy rozrywkowe i publicystyczne, przygotowano także zupełnie nowe propozycje. Telewizja Polska zaprezentowała w środę swoją nową ramówkę.
Ekranizacja bestsellerowej powieści Małgorzaty Kalicińskiej "Dom nad rozlewiskiem" w reż. Adka Drabińskiego z Joanną Brodzik w roli głównej, "Przystań" w reż. Filipa Zylbera o perypetiach kandydatów na ratowników WOPR, "Siostrzyczki" z Magdaleną Warzechą, Marią Pakulnis i Martą Lipińską o siostrach zakonnych - to niektóre z serialowych premier TVP1. Jak poinformowała na konferencji prasowej dyrektor Jedynki Iwona Schymalla, jesienią kontynuowane będą także starsze seriale: "Londyńczycy" i "Ojciec Mateusz". Widzowie zobaczą także nowe odcinki zagranicznych seriali "Zagubieni" i "Rzym".
Nowe odcinki popularnych seriali jesienią pokazywać będzie także TVP2: przygotowano drugie serie "Tancerzy" oraz "Czasu honoru"; widzowie Dwójki zobaczą także nowe odcinki piątej serii serialu "Dr House", kontynuowane będą seriale "Złotopolscy", "Barwy szczęścia" oraz "M jak miłość".
TVP1 przygotowała także nowy program rozrywkowy "Gotowi na ślub" - widowisko telewizyjne z udziałem par, które na oczach telewidzów przygotowują się do ślubu. Zastępca dyrektora TVP1 ds. artystycznych Roman Rogowiecki poinformował, że program robiony jest na licencji, ale nie będzie kończył się ślubem - tak jak w wersjach zagranicznych - żeby "nie deprecjonować małżeństwa". Nowe widowisko rozrywkowe proponuje także Dwójka. "Powiedz TAK" to program, w którym widzowie zapoznają się z przygotowaniami mężczyzn do zaręczyn. Jesienią TVP2 pokaże również program "Laskowik & Malicki Show" - rodzaj kabaretu literacko-muzycznego prowadzonego przez Zenona Laskowika i Waldemara Malickiego z towarzyszeniem Filharmonii Dowcipu.
Z okazji 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Jedynka przygotowuje "Wielki Test z historii. 1939. Zaczęło się w Polsce". TVP1 proponuje także dwa nowe programy publicystyczne: "Koniec końców" oraz "Gorący temat". Teatr Telewizji pokaże jesienią cztery premierowe spektakle.
Jak podkreślił dyrektor Dwójki Krzysztof Nowak w jesiennej ofercie programowej TVP2 pojawią także się nowe pasma programów dokumentalnych, publicystycznych i edukacyjnych, "poszerzających zakres i formy realizacji misji telewizji publicznej". Dwójka zaprezentuje programy dokumentalne o tematyce historycznej i kulturalnej, z udziałem najwybitniejszych postaci polskiej kultury i nauki: prof. Leszka Kołakowskiego, ks. Józefa Tischnera, Gustawa Holoubka, Janusza Szpotańskiego oraz Tadeusza Konwickiego, na antenie pojawią się polskie filmy dokumentalne oraz nowy cykl programów publicystycznych pod wspólną nazwą: "Kwartet".
W październiku w ramówce TVP2 pojawi się nowe pasmo programów edukacyjnych "COGITO", w którym wyświetlane będą filmy i programy dokumentalne, filmy fabularne i widowiska teatralne tematycznie związanie z edukacją szkolną i akademicką.
Nową ofertę programową przygotowała również TVP INFO. Jak podkreślił szef tej anteny Jan Piński, w jesiennej ramówce pojawią się programy misyjne m.in. magazyn interwencyjno-informacyjny poświęcony niepełnosprawnym "niePotrzebni". TVP INFO przygotowała także program analizujący najważniejsze wydarzenia w polityce, gospodarce, kulturze i modzie z kobiecego punktu widzenia "U Fryzjera". Znane audycje np. "Poranek Info", "Info Dzień" oraz "Minął dzień" jesienią otrzymają nowoczesną formułę realizacyjną, wzbogacone zostaną krótkimi materiałami społeczno-poradnikowymi, takimi jak: kalendarium muzyczne, kultura, ciekawostki zakulisowe parlamentu europejskiego.
Od początku nowego roku szkolnego TVP Historia kładzie mocny akcent na edukację. Nowością jesienną jest pasmo edukacyjne "Lekcje historii w TVP" adresowane głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jak poinformował szef stacji Tadeusz Doroszuk w jesiennej ramówce TVP Historia tematem dominującym będzie II wojna światowa. Specjalnie na tę okazję wyprodukowano cykl dokumentalny "Komunikaty wojenne", debaty oraz szereg filmów dokumentalnych i fabularyzowanych dokumentów.
Jesienią TVP Kultura zaprasza na spektakle Teatru TV, w tym m.in. na wrzesień ze Słowackim i październik z Witkacym oraz na muzyczną Tetralogię Wagnerowską i projekt Anny Sophie Mutter "Mozart". Stacja zaprezentuje także m.in. klasykę kina rosyjskiego, kino polskie, cykl "Więcej niż fikcja", czyli najszerzej dyskutowane filmy dokumentalne ostatnich lat oraz cykle "Panorama kina światowego" - najgłośniejsze współczesne fabuły z całego świata i "Kino jest sztuką" - ambitne filmy dla wymagającego widza.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.