Szkolenia nt. pomocy dla ofiar

Blisko tysiąc osób - m.in. sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, policjantów i pracowników pomocy społecznej - obejmą zorganizowane przez resort sprawiedliwości szkolenia dotyczące pomocy i pracy z ofiarami przestępstw.

Szkolenia, które będą prowadzone w ośrodkach resortu przez wyspecjalizowanych psychologów i prawników, rozpoczną się we wrześniu i potrwają do maja przyszłego roku - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie zamieszczonym na swej stronie internetowej.

"Celem prowadzonych szkoleń ma być podniesienie kwalifikacji grup zawodowych pracujących z pokrzywdzonymi oraz wypracowanie dobrych praktyk w podejmowaniu działań na rzecz ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem" - napisano w komunikacie.

W ramach szkoleń uczestnikom zostanie przekazana wiedza m.in. dotycząca skutecznego prowadzenia przesłuchań, zasad kierowania spraw do postępowania mediacyjnego oraz rozpoznawania tzw. syndromu sztokholmskiego, czyli psychicznej reakcji ofiary polegającej na odczuwaniu solidarności z przestępcą.

Zagadnieniami szkoleń, jak podało ministerstwo, będą też metody odciążania osoby pokrzywdzonej z poczucia winy oraz "budowanie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności procesowych w czasie trwania postępowania".

Dodatkową wartością szkoleń, jak planuje resort, ma być wymiana doświadczeń pomiędzy ich uczestnikami. Utworzone grupy szkoleniowe, pod względem zawodu i funkcji uczestników, będą bowiem mieszane.

Planowane warsztaty szkoleniowe są częścią realizowanego od 2007 roku przez resort projektu "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw". W jego ramach powstało już 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

W 16 ośrodkach, które zlokalizowane są przy już działających organizacjach pozarządowych, udzielana jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna i socjalna ofiarom przestępstw. Według resortu sprawiedliwości z każdym z ośrodków współpracować mają wolontariusze, którzy pełnić będą funkcję opiekuna ofiary. Zadaniem ich będzie zapewnienie osobie pokrzywdzonej pomocy świadczonej poza ośrodkiem, w tym udzielania informacji oraz wsparcia w zależności od indywidualnych potrzeb. Jesienią w Łodzi ma zostać zorganizowane ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy, którzy pełnią funkcję opiekunów ofiar.

W marcu minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powołał Radę do spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem. W jej skład wchodzi kilkanaście osób - m.in. prokuratorzy, sędziowie, naukowcy oraz przedstawiciele ministerstwa i instytucji społecznych świadczących pomoc pokrzywdzonym. Rada m.in. opiniuje projekty nowych przepisów chroniących prawa ofiar przestępstw oraz inicjuje służące temu zmiany prawa i działania resortu. Pierwsze posiedzenie rady odbyło się w kwietniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
10°C Czwartek
noc
wiecej »