Na zagrożenia związane z nową „Ustawą o Partnerstwie Cywilnym” wskazał kard. Seán Brady. 22 sierpnia prymas Irlandii zabrał głos podczas odbywającej się w Limerick Konferencji Europejskiego Towarzystwa Teologii Katolickiej.
Purpurat nawiązał do poruszanej podczas konferencji tematyki ekologicznej. Zaznaczył, że obowiązki względem środowiska, łączą się z obowiązkami, jakie mamy względem osoby jako takiej, i w jej relacjach z innymi. Wezwał do zapewnienia poszanowania życia człowieka w każdym jego stadium, wyjątkowego charakteru małżeństwa kobiety i mężczyzny oraz prawa każdej osoby do odpowiedniego udziału w dobrach ziemi. Obecny kryzys ekologiczny jest jego zdaniem spowodowany kryzysem etycznym i postawą, w której cel ma uświęcać środki.
Prymas Irlandii przypomniał, że niebawem jego rodacy będą podejmowali decyzję dotyczącą przyszłości rodziny. Chodzi o ustawodawstwo zrównujące prawa związków homoseksualnych i konkubinatów z małżeństwami. Projektowane prawo przewiduje też karanie urzędników stanu cywilnego, którzy odmawialiby przewodniczenia uroczystościom „ślubów homoseksualnych”, co jak zaznacza purpurat sprzeczne jest z zasadą poszanowania wolności sumienia. „Jest to alarmujący atak na fundamentalną zasadę wolności religijnej i swobody sumienia” – stwierdził kard. Brady. Obawia się on też ataków na osoby indywidualne i Kościoły, broniące instytucji małżeństwa jako zarezerwowanej wyłącznie dla trwałego związku mężczyzny i kobiety.
Purpurat wezwał chrześcijan do oceny w swym sumieniu tego typu ustawodawstwa. Zauważył, że promujące je władze nie służą dobru wspólnemu i przypomniał niedawny apel Benedykta XVI o działania na rzecz ochrony małżeństwa przed działaniami destruktywnymi. Prymas Irlandii przypomniał aktualność słów jakie właśnie w Limerick wypowiedział przed trzydziestu laty Sługa Boży Jan Paweł II, iż Irlandia musi dokonać wyboru między osobistą zachłannością a dobrem wspólnym, kulturą życia a kulturą śmierci, beztroską eksploatacją a odpowiedzialnym zarządzaniem, cywilizacją egoizmu a cywilizacją miłości.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.