Reklama

Sejm już po wakacjach

Od środy Sejm wraca do pracy po wakacyjnej przerwie. Posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem ustawy offsetowej, projektem zmian w prawie prasowym i senackim projektem nowelizacji ustawy o referendum lokalnym.

Reklama

Początek obrad będzie nietypowy w związku z tym, że po wakacyjnej przerwie sala sejmowa jest już przystosowana do potrzeb posłów niepełnosprawnych, którzy będą mieli specjalną mównicę i prowadzący do niej podjazd. W środę rano na mównicy wystąpią poruszający się na wózkach posłowie Jan Filip Libicki (niezrz.), Sławomir Piechota (PO) oraz Marek Plura (PO).

Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, jeszcze w tym tygodniu Sejm uchwali rządową nowelę ustawy offsetowej.

Projekt skierowany do Sejmu w trybie pilnym zakłada, że z wymogu offsetu mają być zwolnione dostawy uzbrojenia, sprzętu wojskowego, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych dla żołnierzy polskich kontyngentów wojskowych. Nowela ma pozwolić szybciej kupić m.in. opancerzone samochody patrolowe i bezzałogowe środki rozpoznania.

Premier Donald Tusk podczas niedawnych odwiedzin w polskiej bazie w Ghazni ocenił, że potrzeba tam więcej sprzętu i zapowiedział uproszczenie niektórych procedur.

Na biurokratyczne przeszkody w zakupach sprzętu skarżył się dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak po tym jak w Afganistanie zginął polski oficer. Jego wypowiedź wywołała polityczną burzę. Ostatecznie Skrzypczak oświadczył, że odchodzi z armii. Poinformował, że wysłał do sztabu generalnego prośbę o dymisję.

Posłowie będą też dyskutować nad projektem nowelizacji prawa prasowego autorstwa PiS. Zakłada on m.in. wprowadzenie tzw. szybkiej ścieżki sądowej w sprawach o ochronę dóbr osobistych, likwidację sprostowania, które zastąpić miałoby szerzej niż obecnie rozumiane prawo do odpowiedzi.

Według projektu, odpowiedź mogłaby odnosić się zarówno do faktów, jak i ocen zawartych w materiale prasowym, a redakcja musiałaby opublikować odpowiedź tej samej, a nawet większej objętości, jak tekst którego dotyczy. Według propozycji posłów PiS, odszkodowanie przyznane osobie, której dobra zostały naruszone przez publikację w mediach, może wynosić nie więcej niż 5 proc. rocznego przychodu "podmiotu, który dopuścił się naruszenia dóbr".

PiS chce także dodania do prawa prasowego zapisu o tym, że "zachowanie szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych", do czego zobowiązany jest dziennikarz, nie "wyłącza naruszania dobra osobistego spowodowanego opublikowaniem materiału prasowego zawierającego informacje nieprawdziwe".

Sejmowa komisja kultury rekomenduje odrzucenie projektu PiS. Według większości członków komisji jest on zbyt wąski i ukierunkowany na sankcje wobec dziennikarzy.

W środę w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie przygotowanego przez PiS projektu zmian w Kodeksie karnym, który zaostrza kary dla kierowców będących pod wpływem alkoholu. Propozycja PiS wprowadza obligatoryjność w stosowaniu przez sąd środków zapobiegawczych w postaci zatrzymania "na zawsze" uprawnień do prowadzenia pojazdów dla przyłapanych ponownie na prowadzeniu pod wpływem alkoholu oraz dla tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek, w wyniku którego ktoś zmarł, doznał ciężkiego urazu lub wyrządzone zostały znaczne szkody w mieniu.

Ponadto projekt zaostrza odpowiedzialność w razie powtórnego skazania osoby za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W tym wypadku przewiduje karę pozbawienia wolności od lat trzech do pięciu.

Posłowie rozpatrzą ponadto poprawki Senatu do noweli ustawy o prokuraturze, która rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Zgodnie z jedną z poprawek, prokurator generalny będzie mógł być wyłaniany także spośród adwokatów i radców prawnych lub notariuszy, legitymujących się co najmniej 12-letnim stażem zawodowym i mających co najmniej sześcioletni staż na stanowisku sędziego bądź prokuratora.

Zgodnie z ustawą prokurator generalny ma być od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów.

Prezydent mógłby odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Przewidziano likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej. Prokuratora Generalnego może także odwołać Sejm na wniosek premiera większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby "sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu".

Sejm będzie także dyskutował nad senackimi poprawkami do ustawy o Komitecie do Spraw Europejskich. Senatorowie przyjęli m.in. poprawkę znoszącą wymóg posiadania stopnia dyplomatycznego w przypadku ubiegania się o stanowiska dyrektorów biur w urzędzie obsługującym ministra ds. członkostwa w UE.

Celem ustawy jest skoordynowanie działań rządu w zakresie spraw unijnych poprzez utworzenie Komitetu do Spraw Europejskich. Zlikwidowany zostanie natomiast obecnie funkcjonujący Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Nowo powołanemu Komitetowi ma przewodniczyć minister właściwy do spraw członkostwa Polski w UE, a w jego skład wejdą ministrowie oraz szef kancelarii premiera. Gdy na posiedzeniu Komitetu obecny będzie premier, wtedy on ma przewodniczyć obradom.

Posłowie wysłuchają także informacji o działalności Sądu Najwyższego i Narodowego Banku Polskiego w roku 2008.

Sejm będzie też głosował czy wprowadzić do porządku dziennego informację rządu na temat czynności podjętych w związku z zagrożeniem pandemią wirusem A/H1N1. Według danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego do 16 sierpnia w Polsce wykryto 143 przypadki zakażenia wirusem grypy typu A/H1N1. Na całym świecie zakażonych zostało 228 921 osób. Zmarły 2084 osoby.

W czwartek, w przerwie w obradach Sejmu, uczczona zostanie 70. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz pamięć poległych podczas wojny parlamentarzystów. Tego dnia po południu w holu głównym Sejmu odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej. Na uroczystości zaproszeni zostali m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, rodziny parlamentarzystów, którzy zginęli w czasie wojny. Orkiestra pod batutą Antoniego Wita wykona "Requiem" Mozarta.

Jak wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Sejmu, weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do nowej ustawy medialnej i sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będą rozpatrzone przez Sejm najprawdopodobniej na następnym posiedzeniu (9-11 września), a w tym tygodniu trafią do sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama