Piotr Rubik komponuje oratorium za prześladowanych chrześcijan w oparciu o homilie bł. ks. J. Popiełuszki. Prapremiera: za miesiąc w Kielcach. Potem, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Marzę o tym, by obejrzał je Ojciec Święty, mam dla niego niespodziankę - mówi kompozytor.
Oratorium Prześladowanych za wiarę „Z Powodu Mojego Imienia" powstaje na zamówienie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
- Co pięć minut gdzieś na świecie ginie chrześcijanin. Wielu z prześladowanych za wiarę mówi nam, byśmy byli ich głosem. To armia bezimiennych męczenników, chcemy się o nich upominać - mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PPKwP.
Po raz pierwszy stowarzyszenie postanowiło wykorzystać formę muzyczną w swoich działaniach. Połączenie wzruszających słów opisujących cierpienie chrześcijan z przejmującą muzyką jest formą manifestu w celu zwrócenia uwagi na los chrześcijan.
Szacuje się, że do 2010 r. śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, z tego w XX wieku 45 mln. Rocznie na świecie za wiarę w Chrystusa jest zabijanych od 105 tys. do 170 tys. chrześcijan.
Zgodnie ze słowami o. Werenfrieda, założyciela Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, to właśnie oni są elitą Kościoła.
Naszym polskim męczennikiem za wiarę jest błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Tekst oratorium, w oparciu o rozważania męczennika z Żoliborza napisał Zbigniew Książek.
- Łatwo jest tworzyć o miłości, znacznie trudniej o cierpieniu i bólu - mówi kompozytor, który skomponował muzykę na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną. Wśród wykonawców jest m.in. Oliwia Wieczorek, 13-letnia zwyciężczyni programu "Mali giganci".
Wyjątkowe dzieło zabrzmi po raz pierwszy na koncercie w kieleckiej Kadzielni, 26 czerwca . Podczas tego wykonania zostanie nagrana płyta audio. Potem Oratorium zostanie wykonane na Rynku w Krakowie podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży, a następnie zabrzmi w salach koncertowych całego świata, m.in. w Nowym Jorku, Chicago i Toronto.
- Marzę o tym, by w Krakowie oratorium wysłuchał także papież Franciszek. Mamy także zaproszenie do Fatimy, a może zagramy w przyszłości także w Warszawie - dodaje Piotr Rubik, który będzie także dyrygentem na koncercie.
Bilety na koncert dostępne są m.in. w internecie. PKWP wspiera chrześcijan w krajach prześladowań i tam, gdzie cierpią w skutek wojen, kataklizmów czy skrajnej biedy, m.in.: na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Ameryce Południowej, Europie Wschodniej i Azji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.