Zwieńczenie pewnej drogi refleksji.
Pięć lat po śmierci abp. Józefa Życińskiego odbyła się w Rzymie międzynarodowa konferencja poświęcona jego życiu i posłudze pasterskiej. Jej współorganizatorzy to Papieska Rada ds. Kultury, Ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz rzymski kościół św. Stanisława. Poszczególne panele ukazywały postać tego metropolity lubelskiego i profesora z kilku perspektyw: jako człowieka wiary i kultury, filozofa, naukowca, zatroskanego o sprawy społeczne czy świetnie rozumiejącego media. Nie zabrakło także świadectw tych, którzy bardzo dobrze znali go osobiście.
Na wyjątkową osobowość zmarłego 10 lutego 2011 r. w Rzymie hierarchy zwrócił uwagę uczestniczący w konferencji prymas Polski abp Wojciech Polak.
„Przybliżenie postaci abp. Życińskiego także tutaj w Wiecznym Mieście, pięć lat od jego śmierci, jest swoistego rodzaju zwieńczeniem pewnej drogi refleksji, którą podejmowaliśmy również w Polsce, i to zarówno w dawnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, czyli dzisiaj w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, jak również potem na KUL-u. Myślę, że ta rzymska refleksja, jakkolwiek bardziej oparta na konkretnych świadectwach osób, chociażby także i moim, dotyczącym człowieka wiary, pokazuje, że ta bogata osobowość: kapłan, biskup, filozof, naukowiec, a jednocześnie osoba niesamowicie wrażliwa także na współczesne przemiany świata, że ta osoba dzisiaj na nowo do nas przemawia, zachęcając do przyjmowania tych postaw, których nas szczególnie uczył” – powiedział abp Polak.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.