Rada ds. Rodziny ponawia apel, by coroczną, już XV Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę przeżywać zgodnie z hasłem „Polska odnawia małżeńskie śluby”. Delegacje rodzin ponowią przysięgę małżeńską na Jasnej Górze, a inne pary małżeńskie w parafiach 27 września.
– Kościół w Polsce realizuje w tym roku hasło: „Otoczmy troską życie”, a bodaj najważniejsze w tej trosce jest zabezpieczenie źródeł życia, a więc troska o małżeństwa i rodziny – wyjaśnia o. Andrzej Rębacz CSsR, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
„Przyzwyczailiśmy się mówić o powołaniu do kapłaństwa bądź do życia zakonnego. Również w odniesieniu do życia małżeńskiego nie wolno nam poprzestać na ukazywaniu norm moralnych, ale musimy zgłębiać i głosić radosną nowinę o małżeństwie, ukazywać jego wielkość, świętość i piękno” – czytamy w opublikowanym w ostatnich dniach dokumencie „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”, opracowanym przez Radę ds. Rodziny i przyjętym przez Episkopat w czerwcu br. Jak przypominają biskupi, sakramentalny związek jest sposobem związania się z Bogiem i właściwą małżonkom drogą do świętości. „Decyzja o „ślubie kościelnym” nie jest zatem i nie może być jedynie wyborem miejsca obrzędów, lecz powinna być wyborem stylu życia” - czytamy.
Kościół od pierwszych wieków istnienia bronił godności małżeństwa oraz świętości współżycia małżeńskiego. Niesłusznie zarzuca się, że dopuszcza on współżycie płciowe jedynie dla zrodzenia dzieci. Życie zgodne z naturalnym rytmem płodności wprowadza koniczną równowagę między tym, co „zmysłowe” i „duchowe”, a „aktu małżeńskiego nie redukuje się do potrzeby biologicznej dwóch „osobników” płci przeciwnej, lecz stanowi rzeczywiste „współ-życie” osób, do którego prowadzi i w którym znajduje umocnienie jedno serce, jeden duch i jedno codzienne życie małżonków”. Kiedy małżonkowie starają się o dziecko, mają możliwość bardziej świadomie przeżywać jego poczęcie.
Jak czytamy, „szczególną formą zaangażowania się w służbę „Ewangelii życia” jest adopcja dzieci, rodzicielstwo zastępcze, prowadzenie rodzinnego pogotowia opiekuńczego bądź rodzinnego domu dziecka”.
„Spojrzenie Kościoła na przyszłość miłości, małżeństwa i rodziny w Polsce i w świecie jest rzeczywiście pełne ufności, ponieważ „życie zwycięży: ta nadzieja nie może nas zawieść. Tak, życie zwycięży, ponieważ po stronie życia stoi prawda, dobro, radość, prawdziwy postęp. Po stronie życia stoi Bóg, który miłuje życie i obficie nim obdarza”” – piszą biskupi, przywołując słowa Jana Pawła II.
Raz jeszcze przypomniano, że myślenie przez pryzmat rodziny musi stać się kluczem przy planowaniu i podejmowaniu działań duszpasterskich w parafii. „Przede wszystkim trzeba pomóc małżonkom odkryć piękno i wielkość ich powołania, by zapragnęli nim żyć w całej pełni. Równocześnie trzeba pomóc zagrożonym małżeństwom wrócić do pierwotnej miłości, a pozostałe uchronić od niebezpieczeństw. Trzeba wreszcie, aby młodzi, którzy dopiero wchodzą w życie, zrozumieli, że muszą „od siebie wymagać” przede wszystkim wtedy, gdy przychodzi miłość i gdy myślą o małżeństwie i rodzinie” - czytamy. Kapłani powinni pomagać rodzinom w przeżywaniu Eucharystii, która jest źródłem i szczytem duchowości małżeńskiej. Winni też zachęcać małżonków do wspólnej modlitwy. Jak czytamy, „nie jest też prawdą, jakoby wspólna modlitwa w rodzinie była czymś niemożliwym dla „przeciętnych” rodzin”.
Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę odbędzie się w dniach 26-27 września. Rodziny zbiorą się na Jasnej Górze po południu w sobotę 26 września, by wziąć udział w Mszy św., Drodze Krzyżowej i koncercie. W niedzielę rano wykład poświęcony rodzinie we współczesnej kulturze wygłosi o. prof. dr hab. Witold Kawecki CSsR z Instytutu Teologii Kultury UKSW. O godz. 11.00 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Jest on nowym członkiem Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, wcześniej wieloletnim pracownikiem Papieskiej Rady ds. Rodziny.
Duszpasterze w całej Polsce zachęcani są, by na jednej z Mszy św. w niedzielę 27 września małżonkowie mieli możliwość odnowienia przysięgi małżeńskiej.
Na Jasnej Górze swoje ślubowania złożą w tym dniu nowi doradcy życia rodzinnego. W diecezjach i poszczególnych parafiach pracują oni z narzeczonymi, wyjaśniają zasady etyki małżeństwa, służą radą w parafialnych poradniach rodzinnych, a także współpracują z duszpasterzami młodzieży.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.