Promować wiarę i apostolat w rodzinie, takie zadanie wyznaczyła sobie Katolicka Liga Filipińskich Kobiet. W Roku Kapłańskim liga w sposób szczególny chce zmierzyć się z kryzysem powołań kapłańskich na Filipinach.
„Powołania kapłańskie rodzą się w rodzinach katolickich. By były następne konieczny jest apostolat skoncentrowany uważniej na sprawach rodziny” – powiedziała reporterowi AsiaNews Josephine S. Gaviola. Przewodnicząca Ligi Kobiet wśród najistotniejszych jej zadań wymienia: obronę i promocję praw kobiet, formację duchową rodzin i młodzieży. „Liga szczególną opieką otacza rodziny w których powinny być wzmacniane relacje międzypokoleniowe. Rodzina świadomie będąca domowym Kościołem, z uformowaną duchowo matką, może bez trudu zaproponować dzieciom służbę Bogu i Kościołowi” – zauważa przewodnicząca.
W Roku Kapłańskim Liga promuje powołania kapłańskie w rodzinach. Młody człowiek wstępujący do seminarium ma widzieć swoją decyzję, jako wybór drogi życia. Jego powołanie może dojrzeć w rodzinie, która je przyjmie i uszanuje. Stąd szczególna rola matki, która towarzyszy decyzji syna i ją w pełni akceptuje.
Katolicka Liga Kobiet działa od ponad 50 lat i obecna jest w całym kraju podzielonym na 85 okręgów. Filipiny, oprócz Timoru Wschodniego, są jedynym azjatyckim krajem, w którym katolicyzm jest religią większości. Kościół nie ma jednak wystarczającej liczby duchownych. Na jednego kapłana przypada 12 tys. wiernych, co w znacznym stopniu utrudnia jego działalność. Kościół musi też codziennie zmierzać się z niewyobrażalnymi trudnościami o charakterze społecznym i ekonomicznym, których doświadczają Filipińczycy.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.