Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych polskiego i niemieckiego parlamentu: Andrzej Halicki(PO) i Ruprecht Polenz w poniedziałek, w przeddzień 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej wystosowali wspólny list. "Interesy, które nas jednoczą są większe niż różnice, które nas dzielą" - napisali o stosunkach między obydwoma krajami.
Halicki i Polenz w liście pt. "Polacy i Niemcy - na drodze ku wspólnej przyszłości w pokoju i wolności" podkreślili, że II wojna światowa była "najciemniejszym rozdziałem" w polsko-niemieckiej historii. "Miliony ludzi stały się ofiarami terroru, zniszczeń, prześladowań i ucisku. Doświadczenia Polski w czasie wojny były szczególnie napiętnowane cierpieniem" - zaznaczyli.
Politycy ocenili, że wspólna obecność w NATO i Unii Europejskiej zbliżyły oba państwa. "Przyszłość Polski i Niemiec leży w Europie. Jesteśmy przekonani o konieczności pogłębiania i wzmacniania Europy, zjednoczonego kontynentu" - czytamy w liście.
Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Sejmu i Bundestagu dodają, że budowa "Europy solidarnej" jest "drogą do trwałego pojednania między Niemcami a Polakami, która pomoże przezwyciężyć cierpienia byłego wieku". Politycy zaznaczyli w liście, że konieczne jest szukanie odpowiedzi na pytanie: "jak chcemy - my Niemcy i Polacy - żyć w przyszłej Europie?".
Obecny na konferencji w Sejmie ambasador Niemiec w Polsce Michael Gerdts podkreślił, że polsko-niemiecki stosunki są "dobre, przyjazne i ścisłe". Świadczą o tym - jak uzasadniał - nie tylko współpraca rządowa i parlamentarna między krajami, ale także ponad 600 miast partnerskich i 1,8 mln uczestników wymiany młodzieży.
Halicki w poniedziałek ogłosił rozpoczęcie konkursu dla młodych Polaków i Niemców z Lublina i Muenster. Najlepsze prace nt. "Polacy i Niemcy na drodze do wspólnej przyszłości, pokoju i wolności" będą nagrodzone udziałem w wyjeździe - polskiej młodzieży do Niemiec, a Niemieckiej - do Polski.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.