Z okazji 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej szwedzkie przewodnictwo Unii Europejskiej przygotowało specjalną deklarację, w której przypomina o bolesnej lekcji tej wojny dla Europy oraz moralnym i politycznym obowiązku UE w budowaniu pokoju na świecie.
"II wojna światowa dała Europie bolesną lekcję: jak kruchy jest pokój między narodami i jak wiele solidarności i wysiłków potrzeba, by go zachować - brzmi deklaracja przygotowana przez Szwedów we współpracy z polskimi dyplomatami. - Nigdy nie zapomnimy".
Oficjalnie pojawi się ona na stronie szwedzkiego przewodnictwa dopiero we wtorek, ale PAP już w poniedziałek otrzymała jej tekst.
"Świat wciąż odczuwa blizny tej wojny, której przemocy i cierpienia nie da się z niczym porównać" - głosi deklaracja. Podkreśla, że Europejczycy, wraz z końcem wojny i końcem podziałów na kontynencie europejskim, nauczyli się, że wolności i demokracji nie wolno traktować jako zagwarantowanych na wieki. "Winni jesteśmy ofiarom, ocalonym i przyszłym pokoleniom, by nie tylko pamiętać, ale też działać w taki sposób, by ciemne czasy nigdy nie powróciły" - głosi dokument.
Deklaracja przypomina, że rozpoczynając integrację europejską w 1952 roku poprzez podpisanie Traktatu o powołaniu Wspólnoty Węgla i Stali, sześć państw - Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg i Holandia - postawiło to, co łączy, przed tym, co dzieli. "Po raz pierwszy Europejczycy zebrali się razem, a nie przeciwko sobie, by budować kontynent, gdzie ludzie różnych kultur, narodów i interesów pracują razem dla pokoju, dobrobytu i demokracji" - czytamy.
"W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej chcemy podkreślić rolę Unii Europejskiej w budowaniu pokoju na świecie (...). - To jest nasz moralny i polityczny obowiązek".
We wtorkowych uroczystościach w Gdańsku weźmie udział premier kierującej Unią Szwecji Fredrik Reinfeldt.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.