Reklama

Rozpoczął się Jubileusz Chorych i Niepełnosprawnych

W Rzymie rozpoczął się Jubileusz Chorych i Niepełnosprawnych. Uczestniczy w nim 20 tys. osób. Ale do niedzieli pojawi się więcej.

Reklama

W niedzielę na porannej Mszy z Papieżem, będącej kulminacyjnym wydarzeniem tego etapu Roku Świętego, pielgrzymów będzie dużo więcej. Już teraz rozdano 50 tys. wejściówek.

Dziś chorzy i niepełnosprawni przechodzą przez Drzwi Święte w czterech bazylikach papieskich. Przygotowano też dla nich katechezy. Jedną z nich głosi o. Cyril Axelrod, redemptorysta i konwertyta z judaizmu. W dzieciństwie stracił słuch, a potem już jako kapłan również oślepł. Z tego względu za swą życiową misję obrał apostolat wśród głuchoniemych i niewidomych. Dziś rano w Chiesa Nuova, jednym z rzymskich kościołów jubileuszowych, głosił katechezę w trzech językach migowych. Stał się też poniekąd symbolem aktywnego udziału samych chorych i niepełnosprawnych w ich Jubileuszu.

Katechezy w różnych językach są przewidziane również jutro. W sobotę wieczorem wokół Zamku Anioła zaplanowano natomiast wielki festyn. Po części będą go animować sami chorzy i niepełnosprawni, między innymi członkowie wspólnot Arki. Swoje punkty otworzą też różne ruchy i instytucje, które będą się dzielić swym doświadczeniem misji wśród chorych. Z okazji Jubileuszu Chorych pomyślano również o najuboższych. Już od dziś przy papieskich bazylikach działają punkty medyczne dla bezdomnych, w których mogą oni skorzystać z darmowej wizyty u lekarzy różnych specjalności.

Zwieńczeniem jubileuszu będzie niedzielna Msza na placu św. Piotra. Ewangelia na tej liturgii zostanie nie tylko odczytana i przetłumaczona na język migowy, ale również zaprezentowana w formie inscenizacji przez wiernych z upośledzeniem umysłowym. Jak podkreśla abp Rino Fisichella, odpowiedzialny w Watykanie za organizację Roku Świętego, w ten sposób chciano zwrócić uwagę na potrzebę pełniejszego zaangażowania chorych i niepełnosprawnych w życie Kościoła.

„Na ten jubileusz składa się wiele różnych wydarzeń. Wszystkie one mają być świadectwem naszej wrażliwości i zwracania uwagi na tę społeczność ludzi chorych i niepełnosprawnych. Trzeba bowiem przyznać, że również my w naszych liturgiach nie okazujemy tym ludziom należytej uwagi, na jaką w pełni zasługują. Tym razem jednak, kiedy przeżywają oni swój jubileusz, należy zrobić wszystko, aby ich obecność została w pełni doceniona” - mówił abp Fisichella.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama