W Syrii wciąż naruszane jest zawieszenie broni, zwłaszcza w takich miastach, jak Aleppo. Według nuncjusza apostolskiego w tym kraju najpilniejsze jest tam niesienie pomocy humanitarnej, zwłaszcza żywności i lekarstw.
Abp Mario Zenari, który był w tych dniach w Rzymie i spotkał się 17 czerwca z Papieżem, uważa, że najpierw trzeba pozwolić wjechać konwojom humanitarnym, zwłaszcza na tereny oblężone i inne, gdzie trudno jeszcze dotrzeć.
„Jednak do tego konieczne jest zawieszenie broni. Równocześnie należy szukać rozwiązania politycznego, które obejmowałoby także aspekt humanitarny. Ale do tego jeszcze daleko. Trzeba więc przynajmniej zadbać o dostarczenie głodnym i spragnionym żywności, wody, lekarstw. To jest najpilniejsze! Przede wszystkim ważne jest, byśmy byli stale świadomi dramatu Syrii: Syryjczyków i chrześcijan. W tym Roku Świętym winniśmy okazać solidarność, najpierw w modlitwie, a potem też konkretną, bo potrzeba tam wszystkiego. Pomyślmy, że ok. 80 proc. ludności żyje poniżej progu ubóstwa, bo nie ma już fabryk i brakuje pracy. Tym, którzy uciekli przed bombami i strzelaniną, zagraża «bomba ubóstwa»: według statystyk ONZ ok. 13 tys. ludzi potrzebuje codziennie pomocy. Sytuacja humanitarna w Syrii jest katastrofalna, pamiętajmy zatem również o konkretnej solidarności w tym Roku Świętym” – powiedział nuncjusz apostolski w Damaszku.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.