Nie będzie nieformalnych i prowadzonych w tajemnicy negocjacji z Wielką Brytanią o warunkach wystąpienia z UE - zapowiedział we wtorek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas posiedzenia europarlamentu na temat skutków brytyjskiego referendum.
"Jestem przeciwny próbom podejmowania nieformalnych, sekretnych negocjacji z Wielką Brytanią" - podkreślił Juncker, zaznaczając, że rozmowy o warunkach przyszłych relacjach między Unią a Brytyjczykami mogą się rozpocząć dopiero, gdy rząd w Londynie formalnie notyfikuje UE zamiar wyjścia ze wspólnoty.
"Zakazałem komisarzom i dyrektorom generalnym (Komisji) podejmowania negocjacji z Wielką Brytanią. Nie będzie negocjacji, dopóki nie będzie notyfikacji Wielkiej Brytanii" - dodał.
Juncker podkreślił, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii "wiele się zmieni". "Ale nie zmieni się to, że Unia Europejska jest projektem dla pokoju" - powiedział. Oświadczył, że zamierza walczyć o UE "do ostatniego tchnienia". "Nie jestem zmęczony, ani chory, jak piszą niemieckie gazety. Widocznie dziennikarze zamienili się miejscami z lekarzami" - mówił Juncker, komentując spekulacje na temat złego stanu jego zdrowia i możliwej rezygnacji.
W trakcie wystąpienia Junckera doszło do słownych przepychanek z brytyjskimi eurosceptykami z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). "To wasz ostatni aplauz w tym miejscu. Dziwię się nawet, że jeszcze tu jesteście" - mówił Juncker do eurosceptyków, którzy nawoływali Brytyjczyków do głosowania za wystąpieniem z UE.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.