Dyskusje wojenne

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak zadeklarował, że prezydent Lech Kaczyński chętnie spotka się z premierem Donaldem Tuskiem i szefem MON Bogdanem Klichem, by porozmawiać o polskim kontyngencie w Afganistanie. Zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego, potrzebna jest debata "przypominająca", po co polskie wojska są w Afganistanie i dlaczego powinniśmy wspierać naszych sojuszników.

Politycy odnieśli się w ten sposób do propozycji premiera Donalda Tuska, który w piątek w Sejmie powiedział, że oczekuje od prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ministra obrony narodowej Bogdana Klicha pełnej współpracy w związku ze strategią działań polskiej misji w Afganistanie. Wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania w tej sprawie. Premier dodał, że "jest najwyższy czas, by pilnie zastanowić się, jak powinna wyglądać debata od strony formalnej i merytorycznej w Polsce na temat obecności polskich wojsk w Afganistanie".

Stasiak, pytany w sobotę w radiowej Trójce o gotowość prezydenta do spotkania w tej sprawie, odpowiedział: "To nie jest kwestia gotowości czy zgłaszania gotowości tylko podjęcia tego wyzwania". Pytany, czy prezydent podejmie to wyzwanie, odpowiedział: "Jasne".

"Do tej pory rząd pana premiera Tuska prezentował określoną koncepcję obecności w Afganistanie, określoną formę zaangażowania w Afganistanie. W tej chwili chyba czas jest na podsumowanie, wyciągnięcie z tego wniosków i oczywiście pan prezydent chętnie zaprasza pana premiera, pana ministra obrony narodowej na rozmowy o kontyngencie" - powiedział Stasiak.

Dodał, że taka rozmowa powinna dotyczyć nie tylko kontyngentu. "Także o formie naszej aktywności w ramach misji Przymierza Północnoatlantyckiego, bo to jest pytanie o naszą aktywność np. wobec naszych partnerów, którzy są obecni w Afganistanie, współpracę z innymi kontyngentami. W ogóle określenie strategii NATO-wskiej" - dodał. Jak podkreślił, "taka rozmowa jest potrzebna, takie wyjaśnienie polskiego stanowiska nie tylko w aspekcie systemu obronnego, ale także w aspekcie polityki międzynarodowej".

Z kolei wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński za ważne uznał, by takie spotkanie odbyło się również z szefami partii politycznych.

"Wydaje się niezwykle istotne, żeby Polska była inicjatorem szybkich konsultacji dotyczących przyszłości, kalendarza obecności w Afganistanie" - mówił Szmajdziński w radiowej Trójce. "Mamy do tego moralne prawo i polityczne prawo, dlatego że nasze zaangażowanie jest bardzo istotne, że nasi żołnierze działają tam w bardzo szerokim zakresie" - dodał.

Pomysł Szmajdzińskiego poparł też Jarosław Kalinowski z PSL.

Konieczność proponowanej przez premiera debaty uzasadniał w RMF FM szef MSZ Radosław Sikorski. "Misje wojskowe zawsze są kosztowne, ryzykowne i niosą ze sobą ofiary, nigdy nie są popularne, więc tym bardziej trzeba bardzo cierpliwie i dogłębnie tłumaczyć, po co tam jesteśmy. Że jest to misja wywołana atakami, które były zaplanowane na naszego sojusznika - Stany Zjednoczone i musimy się zachowywać tak, jak byśmy chcieli, żeby nasi sojusznicy się zachowywali, gdyby to Polska była zagrożona" - zaznaczył Sikorski.

Podkreślił jednocześnie, że rząd nie zamierza się wycofać z misji w Afganistanie. "Nie chcemy być w Afganistanie ani dłużej niż tego sobie życzy rząd afgański. Póki co jeszcze jakiś czas rząd afgański potrzebuje na ustabilizowanie sytuacji w swoim kraju" - powiedział.

"Myślę, że będziemy mieli nowe propozycje amerykańskie wkrótce. W tej chwili prezydencja UE też bardzo aktywnie działa na rzecz wzmożenia tej rozwojowej części tej operacji. Ponadto potrzebne są rozmowy polityczne. Dopiero gdy te trzy elementy zaskoczą razem - mam nadzieję w ciągu następnych 2 lat będzie można mówić o zmianie charakteru tej misji" - zaznaczył szef MSZ.

Według Sikorskiego, liczebność polskich żołnierzy na misji w Afganistanie musi wynikać "z naszych rozmów z dowództwem operacji ISAF i także naszych narodowych decyzji". "Póki co jesteśmy już w tej chwili jednym z większych kontyngentów w tym trudnym południowym sektorze Afganistanu. Gdyby inne kraje tak zwiększały i tak dawały swoich żołnierzy tam, gdzie się walczy, to sytuacja w Afganistanie byłaby lepsza" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
3°C Niedziela
wieczór
wiecej »