Obchody ku czci jeńców z obozu Stablack

W Kamińsku k. Górowa Iławeckiego (Warmińsko-Mazurskie) odbyły się w sobotę uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po raz pierwszy uczczono także pamięć jeńców więzionych w obozie Stalag I A Stablack.

Obóz jeniecki Stalag I A Stablack był największym obozem jenieckim na terenie Prus Wschodnich, pierwszymi jego więźniami byli obrońcy Westerplatte wraz z dowódcami: majorem Henrykiem Sucharskim i kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim, następnie trafili tu obrońcy Warszawy, Modlina i Dunkierki.

"Spędziłem tu ciężki rok. Pracowałem najpierw na fermie, potem przy budowie drogi a następnie zimą kuliśmy lód choć mróz sięgał 30 stopni. Teraz te wszystkie trudne wspomnienia wróciły" - mówił b. jeniec Achille Rigaux z Belgii. Trafił on do Stalagu I A Stablack w 1940 roku i po roku został przewieziony do innego obozu. Wolność odzyskał dopiero 1944 roku.

Na uroczystości do Kamińska oprócz byłych więźniów i ich rodzin przyjechało wiele oficjalnych delegacji z Polski i państw, których żołnierze byli więzieni w obozie. Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zapewnił, że choć w tym roku po raz pierwszy upamiętniono pamięć więźniów ze Stalagu I A Stablack, "to na pewno nie po raz ostatni". "Pamięć o takich miejscach należy pielęgnować" - stwierdził Podziewski.

Obchody w Kamińsku zaczęły się ekumenicznym nabożeństwem, następnie odsłonięto głaz poświęcony jeńcom wojennym ze Stalagu I A Stablack oraz otwarto wystawę ich pamiątek, w tym zdjęć. Przez lata byli jeńcy i ich rodziny prywatnie odwiedzali Kamińsk, ale w miasteczku nie było żadnego miejsca, w którym mogliby złożyć kwiaty czy zapalić znicz.

Obóz jeniecki Stalag I A Stablack był największym obozem jenieckim na terenie Prus Wschodnich i funkcjonował od września 1939 r. do stycznia 1945 roku. Powstały wówczas dwa kompleksy koszarowe dla kilku tysięcy żołnierzy, doprowadzono linię kolejową, a nieopodal na zachód ulokowano wielką składnicę amunicji. Po wojnie jego część mieszkalna i cmentarz, na którym grzebano jeńców, znalazła się po rosyjskiej stronie granicy. Budynki, w których mieściło się komando obozu, znajdują się dziś w miejscowości Kamińsk i należą do administracji miejscowego zakładu karnego (jeden z największych zakładów karnych w kraju).

Pierwszymi jeńcami obozu Stalagu I A Stablack byli żołnierze polscy z armii "Pomorze", w tym obrońcy Westerplatte wraz z dowódcami: majorem Henrykiem Sucharskim i kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim, następnie trafili tu obrońcy Warszawy i Modlina. Więzieni tu byli także obrońcy Dunkierki, których listy pisane do bliskich, a nigdy nie wysłane, odnaleziono niedawno ukryte w butelkach pod podłogą jednego z budynków na terenie gminy.

W Stalagu oficerowie nie byli zatrudniani. Podoficerowie i szeregowcy zmuszani byli do pracy fizycznej, głównie w rolnictwie, w fabrykach amunicji, sztolniach, przy kopaniu rowów strzelniczych.

W sumie przez Stalag I A Stablack przewinęło się ok. 100 tys. jeńców z całej Europy, z czego 80 tys. stanowili jeńcy francuscy, 90 tys. radzieccy, 23 tys. belgijscy, 40 tys. polscy, 7 tys. brytyjscy i 12 tys. włoscy. Wskutek chorób, epidemii i wycieńczenia straciło tam życie kilkanaście tysięcy żołnierzy, głównie radzieckich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »