Sławomir Szmal: Wiara była ze mną od dziecka

Bramkarz reprezentacji Polski i medalista Mistrzostw Świata w piłce ręcznej Sławomir Szmal spotkał się we wtorek z uczestnikami 29. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które odbywa się w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

– Wiara była ze mną od dziecka. Od dziecka chodziłem z rodzicami do kościoła i z każdym rokiem ta wiara się umacniała. Każde spotkania, czuwania nocne, roraty, rozmowy z księdzem wskazywały mi dobry kierunek. Wtedy byłem mocniejszy – powiedział Szmal.

Sportowiec przyjechał do Kalwarii Pacławskiej z żoną Anetą i synem Filipem. Cała rodzina chętnie odpowiadała na pytania młodzieży. – Porażki to trudne momenty i trzeba znaleźć taki punkt zaczepienia, by znów wstać i walczyć. Takim punktem jest dla mnie Bóg – przyznał Szmal.

Pani Aneta opowiadała, jak sobie radzi z tym, że mąż rzadko jest w domu. – Powiem szczerze, że nie jest tak źle. W tym momentach, kiedy jesteśmy razem, staramy się wykorzystywać to jak najlepiej. Nie mogę narzekać, jesteśmy bardzo szczęśliwi – odpowiedziała.

Z młodzieżą spotkała się także Danuta Holecka, prezenterka „Wiadomości” TVP 1. Dziennikarka dużo mówiła o obecności Bożej w jej życie, którą nie zawsze potrafiła dostrzec. Przyznała, że bliskie są jej idee franciszkańskie.

Popołudnie uczestnicy spędzili na rozgrywkach Bumperball, a wieczorem obejrzeli spektakl „Exultet” w wykonaniu Teatru A, opowiadającego historię stworzenia człowieka. Grupa przyjechała na FSM z Gliwic. Swoje wystąpienia opierają na tradycji polskiej, awangardzie, a także tekstach biblijnych i staropolskich. Stworzyli ponad trzydzieści spektakli.

W poniedziałek gościem FSM-u był Marcin Kwaśny, aktor, odtwórca roli Witolda Pileckiego w filmie „Pilecki”.

Mszy świętej przewodniczył i homilię tego dnia wygłosił bp Stanisław Jamrozek. W homilii zachęcał młodych do tego, aby byli przyjaciółmi Pana Boga, przez zjednoczenie z Nim i zaprowadzenie Bożej harmonii w swoim wnętrzu.

Po południu odbyło się nabożeństwo: „Utworzeni” prowadzone przez o. Bartosza Pawłowskiego OFMConv i młodzież franciszkańską z Głogówka. Wieczorem z koncertem wystąpił zespół Jarmuła Band. Na zakończenie dnia odbyła się projekcja filmu „Pilecki” z wprowadzeniem Marcina Kwaśnego, odtwórcy głównej roli.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpoczęło się w niedzielę 10 lipca i potrwa do soboty 16 lipca. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Odnalezieni”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »