W Spodku uruchomiono komisariat

W czasie meczów i koncertów w katowickim Spodku będzie działał komisariat policji z ultranowoczesnym systemem monitoringu. W poniedziałek oficjalnie otwarto tę jednostkę. "Czekaliśmy na to od lat" - mówią policjanci.

Komisariat będzie działał obok byłych kas Spodka, w pomieszczeniach po dawnym barze. W uroczystości przecięcia wstęgi wzięli udział m.in. prezydent Katowic Piotr Uszok i kierownictwo śląskiej policji.

Termin otwarcia jednostki jest nieprzypadkowy. Od czwartku w katowickim Spodku odbywać się będą kluczowe mecze EuroBasket 2009, na przełomie września i października będą w nim grały uczestniczki Mistrzostw Europy siatkarek. Już w październiku w Spodku odbędzie się kolejna edycja Rawa Blues Festival.

"Od wielu lat czekaliśmy na coś takiego. Możemy teraz bez trudu na miejscu koordynować pracę nie tylko policjantów, ale i innych służb" - powiedział PAP zastępca naczelnika wydziału prewencji w katowickiej policji Tomasz Kępa.

Jak dodał, liczba policjantów skierowanych do pracy w komisariacie będzie zależała od charakteru widowiska i ilości publiczności. W czasie ważnych wydarzeń policjanci będą tu obecni po kilkanaście godzin dziennie.

Najważniejsze w pracy policjantów będzie pomieszczenie operacyjne z bardzo nowoczesnym trójwymiarowym systemem monitoringu. Dziesiątki kamer pozwalają na dokładne sprawdzanie nie tylko wnętrza samej hali, ale całego obiektu i jego otoczenia.

System pozwala płynnie przemieszczać się po pomieszczeniach Spodka i "przenikać" przez ściany. Przy jego pomocy obsługujący system może sobie np. "odwrócić" dowolną osobę lub podążać za nią po całym budynku. Zaawansowana technika pozwala też na rozpoznanie twarzy i sprawdzenie, czy dana osoba figuruje w policyjnych kartotekach.

Rzecznik katowickiego magistratu Waldemar Bojarun powiedział PAP, że trudno mówić o kosztach powstania samego komisariatu. Adaptacja wnętrz dla jednostki była częścią modernizacji całego obiektu. W ramach tych prac m.in. powiększono widownię Spodka, zainstalowano nowe siedzenia i oświetlenie oraz u szczytu kopuły zamontowano diodowy ekran w kształcie walca. Łączne koszty modernizacji wyniosły ok. 80 mln zł.

Oddany do użytku w 1971 r. Spodek to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w Polsce. Jest halą uniwersalną, w której organizowane są zarówno koncerty, zjazdy, wystawy i targi, jak i imprezy sportowe. Za kilka lat w pobliżu hali ma powstać Międzynarodowe Centrum Kongresowe, funkcjonalnie połączone ze Spodkiem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  5°C Niedziela
  noc
  4°C Niedziela
  rano
  wiecej »