W trzeci weekend września Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja "Sprzątanie świata - Polska" zapraszają do udziału w 16. edycji akcji "Sprzątanie świata" - poinformowali w środę dziennikarzy organizatorzy. W tym roku w Polsce szczególną opieką objęte będą lasy, w których wciąż jest bardzo dużo dzikich wysypisk.
Akcja "Sprzątanie świata" trwa na całym świecie w dniach 18-20 września.
"Ochrona środowiska to nie jest coś, co robimy tylko z okazji jakiegoś dnia, to sposób na życie. Ochrona środowiska to życie i zdrowie następnych pokoleń. I stąd tegoroczne hasło: 'Pomagajmy Ziemi codziennie', ponieważ cokolwiek dobrego zrobimy w Polsce, pomagamy chronić całą Ziemię" - powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie Mira Stanisławska-Meysztowicz, pomysłodawczyni akcji "Sprzątanie świata" w Polsce i założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
Jak co roku do Fundacji napłynęło kilkadziesiąt zapowiedzi działań - od kompleksowych akcji sprzątania całego powiatu (w powiecie jarosławskim) po małe inicjatywy przedszkoli, szkół, drużyn harcerskich i osób prywatnych.
W Warszawie w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany odbędzie się "Eko Weekend" nad Wisłą, czyli sprzątanie nabrzeża rzeki w rytmie muzyki i koncert zespołu Bauagan Mistrzów na barce przy Moście Świętokrzyskim. W sobotę do sprzątających brzeg Wisły dołączą ambasadorzy i przedstawiciele ambasad akredytowanych w stolicy. W trakcie rejsu po Wiśle dyplomaci wezmą udział w warsztatach ekologicznych, a ambasada szwedzka opowie o prezydencji Szwecji w Unii Europejskiej, ochronie środowiska i Bałtyku.
18 września delegacje wałbrzyskich szkół spotkają się na Białym Kamieniu, na terenie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, aby posprzątać miasto - najlepsze mogą zdobyć Puchar Przewodni Prezydenta Wałbrzycha. Dzień później Gdynia i Gdańsk zorganizują dla dzieci z trójmiejskich szkół konkurs oczyszczania plaży. W tym czasie oczyszczaniem dna Bałtyku zajmą się nurkowie z Naukowego Koła Badań Podwodnych "SeaQuest". Akcja jest częścią międzynarodowego projektu Fundacji Project Aware, w ramach której nurkowie z całego świata raz w roku wspólnie uczestniczą w oczyszczaniu lokalnego środowiska.
W dniach 18-25 września w Ostrowcu Świętokrzyskim zaplanowano dwa "Pikniki edukacyjne", podczas których zaprezentują się firmy i organizacje zajmujące się ekologią, ochroną środowiska i edukacją ekologiczną, wystąpią dzieci z przedszkoli i szkół oraz zorganizowana zostanie zbiórka surowców wtórnych, za które będzie można otrzymać sadzonkę drzewka.
"Patrząc na listę, można powiedzieć, że do akcji zgłosiła się dosłownie cała Polska - m.in. Warszawa, Aleksandrów Łódzki, Nowy Józefów, Sochaczew, Poznań, Włocławek, Jarosław, Kętrzyn, Wałbrzych, Wrocław czy Trójmiasto. W tych i wielu innych miejscach między 18 a 20 września będziemy głównie w lasach, zbierać nie grzyby, a śmieci" - dodał Sławek Brzózka z Fundacji Nasza Ziemia.
"W przypadku dzikich wysypisk prosiłabym o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ mogą się tam znajdować odpady niebezpieczne - dlatego lepiej sfotografować i opisać takie wysypisko i napisać list z informacją do Lasów Państwowych, nadleśnictwa i gminy, bo to ich obowiązki" - apelowała Stanisławska-Meysztowicz.
Uroczysta inauguracja "Sprzątania świata" odbyła się 11 września w Koszalinie. Wybór nie jest przypadkowy, ponieważ Koszalin ma tytuł Zielonego Miasta, co oznacza, że ochrona środowiska znajduje się tam na bardzo wysokim poziomie.
"W tym mieście fantastycznie współpracują: miejski samorząd, miejskie firmy komunalne, media, biznes lokalny i społeczeństwo. Żeby naprawdę dobrze zorganizować taką akcję, te wszystkie jednostki muszą współpracować i w Koszalinie to gra - mimo że u władzy są różne opcje polityczne, to wszyscy harmonijnie współpracują i dlatego wybraliśmy Koszalin" - wyjaśniła Mira Stanisławska-Meysztowicz.
"Przez te wszystkie lata nasza akcja nabrała rozmachu i przede wszystkim ma całoroczny charakter edukacyjny. Ja bym bardzo nie chciała, żeby śmieci zbierali tylko najmłodsi, ponieważ najwięcej śmiecą dorośli i to oni wywożą odpady do lasu czy zostawiają na poboczach dróg. Ale chciałabym, żeby te dzieci, które teraz biorą udział w naszej lekcji ekologii, kiedyś traktowały ją jako sposób na życie. Jeśli ktoś 16 lat temu był w szkole, to dzisiaj jest już dorosły. Młodzież, która 16 lat temu sprzątała Polskę, myśli już dzisiaj inaczej. Z radością obserwuję, jak Polacy się w tym czasie zmienili pod względem dbania o środowisko" - powiedziała Stanisławska-Meysztowicz.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.