20 września Międzynarodowa Pielgrzymka Romów

Już po raz dwudziesty czwarty z Łososiny Górnej do Limanowej przejdzie w niedzielę 20 września Międzynarodowa Pielgrzymka Romów z całej Polski. Do ich wędrówki do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej dołączy się tradycyjny tabor z zabytkowymi bryczkami. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczyć będzie bp Edward Janiak. Organizatorem pielgrzymki jest Krajowe Duszpasterstwo Romów.

Przed rozpoczęciem pielgrzymki, ok. godz. 10.30 bp Edward Janiak poświęci kaplicę patrona Romów, bł. Zefiryna Gimeneza Malli - pierwszego Roma wyniesionego do chwały ołtarzy. Beatyfikował go Jan Paweł II 4 maja 1997 r. Następnie piesi pielgrzymi i tradycyjny cygański tabor z zabytkowymi bryczkami i wozami wyruszą w pięciokilometrową drogę do Limanowej. Towarzyszyć im będą duszpasterze społeczności romskiej oraz wszyscy zainteresowani kulturą i folklorem cygańskim.

O godz. 14.30 pielgrzymkę do limanowskiego sanktuarium zakończy uroczysta Eucharystia, której przewodniczyć będzie bp Janiak. Po Mszy na rynku w Limanowej odbędzie się Przegląd Romskich Zespołów Folklorystycznych z Polski i zagranicy.

Jak poinformował KAI ks. Stanisław Opocki, Krajowy Duszpasterz Romów, pielgrzymce miał towarzyszyć protest Romów ze wsi Koszary pod Limanową, którzy sprzeciwiali się organizowaniu spotkań wiejskich pod nieobecność społeczności romskiej, odbywającej w tym czasie wyprawy pokutnicze m.in. na Jasną Górę i do Limanowej. Podpisany w tej sprawie przez 50 osób list protestacyjny Romowie przekazali m.in. bp. tarnowskiemu Wiktorowi Skworcowi, Rzecznikowi Praw Obywatelskich i władzom województwa małopolskiego. W jednym z pism prosili także o przekazanie przez gminę części gruntów pod budowę środowiskowej świetlicy, której funkcjonowanie pomogłoby w lepszej integracji społeczności romskiej z resztą mieszkańców wsi.

U władz gminy Limanowa interweniował w tej sprawie także ks. Stanisław Opocki. "Spór został zażegnany, choć podczas pielgrzymki, po uroczystej Eucharystii miał już być odczytany protest Romów. Na szczęście władze gminy zobowiązały się nie organizować zebrań dotyczących całej społeczności lokalnej pod nieobecność Romów" - poinformował ks. Opocki.

W Łososinie Górnej istnieje pierwszy w Polsce Ośrodek Kulturalno-Religijny dla Romów. W jego skład wchodzą kaplica bł. Zefiryna oraz biblioteka, sala audiowizualna i muzeum. Ośrodek funkcjonuje dzięki zaangażowaniu Krajowego Duszpasterstwa Romów i diecezji tarnowskiej.

W Polsce żyje ok. 21 tys. Romów, głównie w mniejszych miastach i wsiach na wschodzie i południu. Zrzeszają się oni w stowarzyszenia, organizują imprezy folklorystyczne i festiwale kultury cygańskiej. Liczba Romów w Polsce maleje, gdyż obowiązujące od 1964 r. przepisy zabraniają koczowniczego trybu życia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
wiecej »