Prymas: Abp Feliński był wielkim patriotą

Z okazji przypadającej 114. rocznicy śmierci abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i przypadającej 11 października jego kanonizacji w Rzymie, prymas Polski kard. Józef Glemp przewodniczył w czwartek w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela uroczystej mszy św. w intencji przyszłego świętego.

Prymas w wygłoszonej homilii, nawiązując do postaci abp. Felińskego podkreślił, że był on "zawsze związany z narodem i był wielkim patriotą". Dodał, że widział on "Kościół głęboko zakorzeniony w tym wszystkim, co było związane z Ojczyzną".

Nawiązując do przypadającej 17 września rocznicy śmierci abp. Felińskiego, prymas powiedział, że rocznicy tej zawsze towarzyszą te same okoliczności, tj. Eucharystia i modlitwa o jego rychłe wyniesienie na ołtarze. "Ale dzisiaj jest ona wyodrębniona, bo jest to dzień, w którym naród przypomina sobie ten dotkliwy cios napaści przez Związek Sowiecki na Polskę, 17 września 1939 roku, który włączamy w ten ciąg martyrologii, której ofiarą był arcybiskup Feliński" - mówił prymas.

Dodał, że jeśli mówimy o Golgocie Wschodu, to właśnie na czoło wysuwa się arcybiskup Feliński, ponieważ on jako hierarcha, jako ten, który przewodził Kościołowi warszawskiemu, "dotkliwie odczuł tę złość zaborcy, gdyż został pozbawiony swojej pracy i zesłany na poniewierkę, z której nie mógł już wrócić do stolicy".

Nawiązując do postaci abp. Felińskiego, kardynał Glemp podkreślił, że był on człowiekiem, który "nigdy się nie załamywał, a wręcz przeciwnie - niósł nadzieję nawet w takim mroku, jaki otaczał wówczas rzeczywistość polską, Kościół w Polsce". Dodał, że on "zawsze widział nadzieję i światło".

W ocenie prymasa, abp Feliński to jest wzór dla kapłanów na czasy dzisiejsze. "Musimy być zapatrzeni w Chrystusa, tak jak abp Feliński, żeby umieć przekazywać Go ludziom, zarówno tym rozbawionym na ulicach, dzieciom i młodzieży, i tym szerzącym nieraz tyle błędnych informacji w środkach masowego przekazu" - apelował kard. Glemp do licznie zgromadzonych księży i sióstr.

Po mszy w podziemiach archikatedry, w Kaplicy Literackiej, gdzie spoczywają relikwie bł. abp. Felińskiego, została odmówiona przez prymasa modlitwa w intencji zbliżającej się jego kanonizacji.

Z okazji rocznicy po mszy odbyła się prezentacja drugiej edycji "Pamiętników" arcybiskupa Felińskiego, wydanych przez Instytut Wydawniczy "Pax". Redaktor naczelny Zbigniew Borowik, prezentując "Pamiętniki" podkreślił, że "są one perłą literatury polskiej". Dodał, że cechuje je szczerość wypowiedzi i autentyczność.

W ocenie Borowika, młode pokolenie z "Pamiętników" abp. Felińskiego "powinno uczyć się, jak należy troszczyć się o tożsamość narodową".

Bł. abp. Feliński żył w latach 1822-1895. Był metropolitą warszawskim, założycielem Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. 18 sierpnia 2002 roku został beatyfikowany. Kanonizacja odbędzie się 11 października w Rzymie - w Roku poświęconym kapłaństwu.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »