Kultura przemocy dominuje coraz bardziej w naszej ojczyźnie – stwierdzili biskupi Nigerii w dokumencie końcowym sesji plenarnej episkopatu. Spotkanie zakończyło się w Kafanchanie 12 września.
Biskupi wyrazili zaniepokojenie falą rozlewającej się przemocy. Wymienili: uprowadzenia, rytualne zabójstwa, rozboje, piractwo drogowe i wiele innych. Potępili każdy przejaw przemocy, szczególnie motywowany religijnie. Pasterze przypomnieli Nigeryjczykom, że wolność religijna polega na szacunku dla innych wyznań, dlatego niedopuszczalne jest roszczenie sobie prawa do prześladowania inaczej wierzących.
Dla młodych ludzi Nigeria nie może kojarzyć się z krajem, który niweczy ich nadzieję – zaapelowali biskupi. Korupcja jest kolejną plagą społeczną, która rodzi biedę i brak bezpieczeństwa społecznego. Nie dotyczy ona jedynie szczebla rządowego, ale można ją znaleźć w wielu wymiarach życia codziennego: oszukujący pracownik stacji benzynowej, urzędnik fałszujący dokumenty, policjant wymuszający łapówki, bankier wprowadzający w błąd klientów, przekupiony sędzia, zdradzający adwokat, przyjmujący łapówki nauczyciel, odpisujący na egzaminie student, czy w końcu kaznodzieja manipulujący wiernymi. Te codzienne sytuacje powodują ciężar życia i wymagają przemiany serca w wymiarze indywidualnym i społecznym.
Członkowie episkopatu ponowili apel do władz rządowych o przemyślenie polityki ekonomicznej realizowanej w dolinie Nigru. Rabunkowa eksploatacja złóż ropy naftowej przez koncerny międzynarodowe budzi coraz bardziej zdecydowany opór społeczny i krwawe zamieszki. Zyski pochodzące ze sprzedaży bogactw naturalnych Nigerii winny być sprawiedliwie dzielone.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.