Coraz więcej niemieckich żołnierzy ma problemy psychiczne w związku ze służbą w Afganistanie - informuje w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". W 2008 roku stres pourazowy zdiagnozowano u 245 żołnierzy Bundeswehry, z których 226 służyło w Afganistanie.
Według posłanki FDP Elke Hoff, która powołuje się na dane ministerstwa obrony, w pierwszej połowie obecnego roku stwierdzono już 163 takich przypadków - o 30 procent więcej niż rok wcześniej. Liczba ta wzrasta, im częściej niemieckie siły są wikłane w działania zbrojne pod Hindukuszem.
Tymczasem - jak podaje "SZ" - połowa z ogólnej liczby 40 stanowisk dla lekarzy psychiatrów w służbie sanitarnej Bundeswehry pozostaje nieobsadzona. Na ponad 4200 niemieckich żołnierzy w Afganistanie przypada tylko jeden psychiatra.
Lekarz rezerwy i psychiatra Mario Horst Lanczik napisał w cytowanym przez dziennik raporcie, że wszyscy badani przez niego żołnierze twierdzili, iż nie zostali dobrze przygotowani psychologicznie na sytuacje, w których ich koledzy giną bądź odnoszą rany w walkach. Ci którzy zgłaszają się po pomoc do cywilnej służby zdrowia często są traktowani "z niezrozumieniem dla ich zawodu żołnierskiego".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.