45 amerykańskich kongresmanów zaapelowało do prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy oraz sekretarz stanu Hillary Clinton o jak najszybsze wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau, której misją jest zachowanie dla przyszłych pokoleń autentycznych terenów i obiektów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - poinformowało w biuro prasowe muzeum.
W specjalnym liście wystosowanym do najwyższych władz amerykańskich kongresmani napisali: "Zbyt wielu ludzi przymknęło oko na nazistowskie ludobójstwo podczas mrocznego okresu naszej historii. Międzynarodowy symbol tragedii, która się wydarzyła - były obóz Auschwitz-Birkenau - to miejsce, gdzie ponad 1,1 mln osób zostało zamordowanych przez systematyczny głód i przymusową pracę, a także w egzekucjach oraz w komorach gazowych".
Politycy wyrazili wolę, by administracja Obamy "obiecała finansowe wsparcie dla Fundacji Auschwitz-Birkenau w wysokości najwyższej wniesionej wpłaty". "Dzięki temu możemy dać przykład, za którym podążą inne kraje i organizacje" ? napisali w liście.
"Cieszę się, że tak wielu ludzi mobilizuje siły, by wesprzeć zachowanie autentyzmu terenów Auschwitz. To wielki dar, który składamy nie tylko pamięci ofiar - powiedział dyrektor muzeum Piotr M. A. Cywiński. - To również bardzo wymowny dar dla przyszłych pokoleń (...), aby wiedziały, co mają chronić i co rozwijać w ich świecie, aby potrafiły się uchronić przed zinstytucjonalizowaną nienawiścią i pogardą. Jestem wdzięczny za każdy głos wsparcia, bo walkę z czasem musimy wygrać. To nie tylko troska o konkretne cegły, ruiny, wieże wartownicze i baraki, to walka o kształt naszej pamięci" - dodał dyrektor muzeum.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej celem jest stworzenie funduszu wieczystego zapewniającego pieniądze na konserwację dawnego obozu, z kapitałem w wysokości 120 mln euro pochodzącym z wpłat różnych państw Unii Europejskiej. Jak obliczyli muzealni konserwatorzy, roczne koszty niezbędnych działań konserwatorskich, w zależności od realizowanych projektów, wyniosą od 3,6 do 5,5 mln euro.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i członków innych narodów.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I oraz Auschwitz II -Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku były obóz odwiedziło nieco ponad 74 tys. Amerykanów. Częściej muzeum zwiedzali tylko Polacy i Brytyjczycy.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.