Reklama

Górnicy w CLO w stabilnym stanie

Ciągle stabilny, z pewnymi symptomami poprawy, pozostaje stan poparzonych górników, przebywających po katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" w siemianowickiej "oparzeniówce"; czterej z nich wciąż są leczeni na oddziale intensywnej terapii.

Reklama

W wyniku piątkowego zapalenia i wybuchu metanu zginęło w sumie 17 górników. Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego 34 nadal jest w szpitalach, z czego 23 w Centrum Leczenia Oparzeń (CLO) w Siemianowicach Śląskich. W środę dwóch lżej rannych górników opuściło szpital w Rudzie Śląskiej.

Jak mówił w piątek dziennikarzom dyrektor CLO Mariusz Nowak, stan pacjentów nadal jest poważny - stabilny. Choć czterej przebywający na OIOM-ie górnicy nadal nie oddychają samodzielnie, dr Nowak pytany o perspektywy ich dalszego leczenia wskazał, że "jest cień nadziei - jest dobrze".

Według dr. Nowaka, stan pozostałych 19 górników "poprawia się, stabilizuje" - u niektórych można dostrzegać pewne symptomy poprawy, a sami lekarze są "optymistycznie nastawieni". Dyrektor CLO już wcześniej zaznaczał jednak, że choroba oparzeniowa ma swoje fazy, które pacjenci różnie przechodzą. Większość z nich m.in. gorączkuje.

Lekarze zaznaczają, że to normalny objaw - jeżeli pacjenci nie gorączkowaliby, oznaczałoby, że ich siły odpornościowe są bardzo słabe. Na obecnym etapie leczenia, ze względu na reżim epidemiologiczny i ryzyko zakażeń, ograniczane są wizyty u pacjentów. Górnicy stale dostają też silne leki przeciwbólowe.

Lekarze przypominają, że perspektywa leczenia górników liczona jest w miesiącach - mają poparzone nawet 80-90 proc. powierzchni ciała i drogi oddechowe, a niektóre oparzenia są bardzo głębokie. Takie oparzenia ma też jeden z górników leczony dotąd w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich. W piątek ma zostać przeniesiony do CLO.

Pytany dziennikarzy o przewieziony do Centrum Leczenia Oparzeń sprzęt medyczny, m.in. z Agencji Rezerw Materiałowych, dr Nowak zaznaczył że dotąd nie był on wykorzystywany. Siemianowiccy specjaliści traktują go jako zabezpieczenie na wypadek nagłego pogorszenia stanu większej liczby leczonych tam pacjentów.

W kopalni w piątek rano nadal trwały oględziny miejsca tragedii prowadzone przez kolejne grupy ekspertów. Z pierwszych wizji lokalnych wynika m.in., że czujniki metanu były tam umieszczone prawidłowo. Specjaliści potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia, że w kopalni doszło także do wybuchu, a nie tylko zapalenia metanu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama