Uhonorować prałata

Zarząd Regionu Gdańskiego Solidarności i poseł PiS Andrzej Jaworski wnioskują do Prezydenta RP o nadanie księdzu Henrykowi Jankowskiemu najwyższego odznaczenia państwowego. Z inicjatywą wystąpiła "S" Stoczni Gdańsk. Czwartek jest pierwszym dniem kapłańskiej emerytury byłego proboszcza parafii Św. Brygidy w Gdańsku.

Przewodniczący stoczniowej "S" Roman Gałęzewski powiedział podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku, że "księdzu Jankowskiemu wszyscy dużo zawdzięczamy i ma on wielkie zasługi dla całego kraju niezależnie od popełnionych później błędów".

Przewodniczący regionu gdańskiego "S" Krzysztof Dośla zauważył, że "jest to już ostatni moment, aby +za życia+ uhonorować ks. prałata". Zwłaszcza, że "jest piękna okazja, bo w przyszłym roku będzie 30. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności".

Wnioskodawcy apelują do wszystkich Polaków o poparcie apelu. "Wiele środowisk wiele mu zawdzięcza m.in. służba zdrowia, służby mundurowe, środowiska twórcze i niepodległościowe" - mówił wiceprzewodniczący stoczniowej "S" Karol Guzikiewicz. "Pamiętajmy o całokształcie działalności księdza, podziękujmy za to, co było dobre, a zapomnijmy o tym, co było złe" - dodał.

Poseł PiS Andrzej Jaworski poinformował, że "w ostatnich trzech latach, kiedy toczyła się walka o ratowanie Stoczni Gdańsk, ksiądz zawsze się interesował losem zakładu i stoczniowców". "Przetrwanie zakładu jest też zasługą b. proboszcza św. Brygidy" - podkreślił.

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" dwukrotnie zwracał się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o uhonorowanie b. proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku odznaczeniem państwowym. Związek występował z taką inicjatywą z okazji 28. i 29. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

W minioną sobotę w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku odbyła się msza święta dziękczynna z okazji zakończenia posługi proboszczowskiej i przejścia na emeryturę kapłańską ks. prałata Henryka Jankowskiego.

Duchowny od 1970 roku był związany z parafią św. Brygidy. W sierpniu 1980 r. odprawił mszę św. dla strajkujących robotników w Stoczni Gdańskiej. Od tego czasu nazywany był "kapelanem Solidarności".

Po 1989 r. ks. Jankowski przez swoje działania zaczął być postrzegany jako postać kontrowersyjna. Kazania wygłaszane przez niego, a zwłaszcza dekoracje Grobu Pańskiego z okazji świąt Wielkanocy, zawierały elementy antysemickie.

W 1997 r. Metropolita Gdański abp Tadeusz Gocłowski zakazał prałatowi głoszenia kazań przez rok, za wypowiedziane podczas homilii słowa, że "nie można tolerować mniejszości żydowskiej w polskim rządzie".

W 2004 r. abp Gocłowski ponownie zakazał ks. Jankowskiemu głoszenia kazań oraz odwołał go z obowiązków proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku. Rok później Stolica Apostolska zatwierdziła odwołanie prałata z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku. Ksiądz Jankowski złożył do Watykanu rekurs (odwołanie) od tej decyzji. Stolica Apostolska do tej pory nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

31 sierpnia br. podczas uroczystej mszy z okazji 29. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, ks. Jankowski ogłosił decyzję o przejściu na emeryturę z ostatnim dniem września.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
29°C Piątek
wieczór
25°C Sobota
noc
21°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
wiecej »