Łódź: Ruszyła akcja "Pola nadziei"

Półtora tysiąca cebulek żonkili – symboli opieki hospicyjnej – zasadzili w piątek za łódzką katedrą wolontariusze Caritas. W ten sposób ruszyła akcja "Pola nadziei" – kampania na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej nad ciężko chorymi i ich rodzinami. W jej ramach w samej Łodzi pojawi się prawie 30 żonkilowych pól.

Jak podkreśla kierownik kierownik łódzkiego Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas, Iwona Sitarska, ruch hospicyjny w Polsce jest już bardzo rozwinięty. "Na terenie Łodzi mamy wiele hospicjów domowych, które opiekują się chorymi. Jednak chorych wciąż przybywa. Dlatego nigdy dość mówić i przypominać, a szczególnie uwrażliwiać młodych ludzi. To bardzo ważne, bo ruch hospicyjny potrzebuje wolontariuszy" - mówi Sitarska.

W inauguracji akcji wzięło udział ponad stu wolontariuszy. Najpierw uczestniczyli we Mszy świętej odprawionej przez bpa Ireneusza Pękalskiego, a potem - na trawniku za katedrą - posadzili półtora tysiąca cebulek.

"Chodzi o to, żeby młodzi ludzie pomagali nie tylko ludziom, którzy są w hospicjach, ale wszędzie tam, gdzie jeden człowiek potrzebuje pomocy drugiego" - podkreśla szefowa Hospicjum św. Łazarza w Krakowie i prezes Forum Hospicjów Polskich, Jolanta Stokłosa.

Uczestniczący w akcji wiceprezydent Łodzi, Włodzimierz Tomaszewski przyznaje, że jego osobiste doświadczenie pokazuje, jak bardzo ważna w przypadku wspierania osób chorych na nowotwór jest nadzieja. "W tym ruchu chodzi przede wszystkim o to, żeby przekonać je do życia. A mówiąc krótko, żeby miały nadzieję" - mówi Tomaszewski.

Pierwsze łódzkie "Pole nadziei" liczy półtora tysiąca żonkili. Jak informuje Tomasz Kopytowski z łódzkiej Caritas, kolejny tysiąc zasadzony zostanie na terenie Manufaktury, a pół tysiąca - przy budynku Uniwersytetu Medycznego. W przyszłym tygodniu cebulki żonkili zostaną również posadzone w 22 łódzkich szkołach.

Szkolne "Pola nadziei" zasadzą członkowie Szkolnych Kół Caritas. W sumie w ramach tegorocznej jesiennej akcji posadzonych zostanie w Łodzi 5,5 tysiąca cebulek żonkili.

„Pola Nadziei” to kampania na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej nad ciężko chorymi i ich rodzinami. Jej organizatorem i koordynatorem w Polsce jest Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Międzynarodowym symbolem programu są żonkile, które przypominają o osobach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie umierania.

W Łodzi program realizowany jest po raz pierwszy. Zajął się nim Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej, przy współpracy Biura Wolontariatu Caritas Archidiecezji Łódzkiej. W jego realizację włączają się 22 Szkolne Koła Caritas oraz pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego oraz kierunku Pielęgniarstwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej.

"Chcemy poinformować mieszkańców Łodzi o tym, na czym polega opieka hospicyjna oraz zebrać fundusze na rzecz działalności domowej opieki hospicyjnej przy Caritas Archidiecezji Łódzkiej" - wyjaśnia Sitarska. Akcję rozpoczyna jesienne sadzenie żonkili. Od tego dnia prowadzone będą akcje edukacyjne, polegające na organizowaniu spotkań, warsztatów, kwest i imprez towarzyszących dla Łodzian. Ukoronowaniem tych działań będzie wiosenna kampania, podsumowująca realizację programu.

Łódzkiej inauguracji kampanii towarzyszyło wykonanie chorału "Solenne" węgierskiego kompozytora Frygesa Hidasa. "Mamy nadzieję, że utwór ten stanie się hymnem akcji" - mówi Kopytowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Wtorek
noc
17°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
wiecej »