Średnie spożycie warzyw i owoców wśród polskich nastolatków jest niższe niż w krajach wysoko rozwiniętych, należących do OECD i zmniejsza się wraz ze wzrostem wieku - poinformował dr Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Lekarz zwrócił na to uwagę podczas środowej konferencji prasowej w Krakowie, zapowiadającej obchody Światowego Dnia Serca, który przypadnie w niedzielę.
Jak zaznaczył, u osób, które w wieku kilkunastu lat prowadzą niezdrowy styl życia - m.in. rzadko spożywają warzywa i owoce oraz mało ćwiczą, objawy chorób układu krążenia występują już w wieku 30-40 lat.
"Częstość spożycia warzyw wśród polskich 15-latków jest poniżej średniej spożycia przez ich rówieśników w krajach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Jeśli chodzi o częstość codziennego spożycia owoców, to wśród krajów +rozwiniętych+ jesteśmy na ostatnim miejscu" - mówił dr Jankowski, który jest też przewodniczącym Komisji Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Badania wskazują, że im dzieci są starsze, tym mniej jedzą warzyw i owoców. Stwierdzono, że w każdym kraju chłopcy rzadziej niż dziewczyny spożywają warzywa i owoce. Według statystyk tylko co piąta dziewczyna i co siódmy chłopiec w wieku 17-18 lat codziennie je owoce.
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to chłopcy częściej niż dziewczyny deklarują, że regularnie uprawiają sport. Wśród 18-latków codzienną aktywność fizyczną (od umiarkowanej do intensywnej) deklaruje 18 proc. chłopców, czyli prawie co piąty, i tylko 4 proc. dziewczyn, czyli co 25 dziewczyna.
Jak podkreślił kardiolog, polscy nastolatkowie stosunkowo rzadko cierpią na nadwagę, jednak Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem najszybszego przyrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością. "To będzie miało konsekwencje w ciągu najbliższych 20 lat" - powiedział i zaznaczył, że edukację prozdrowotną trzeba prowadzić już u dzieci w wieku przedszkolnym.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ostatnich 20 latach aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych.
Według WHO w całym świecie co roku na choroby sercowo-naczyniowe umiera 17,5 mln osób. W Polsce schorzenia te są już przyczyną 175 tys. zgonów, a w 2020 r. ich liczba może się zwiększyć do 200 tys. Są one wciąż główną przyczyna zgonów.
W niedzielę podczas Światowego Dnia Serca w Krakowie w punktach medycznych na Rynku Głównym w godz. 10.00-17.00 będzie można bezpłatnie zmierzyć i oznaczyć: wysokość ciśnienia tętniczego, wagę ciała oraz BMI, poziom cukru i cholesterolu we krwi. Na miejscu będzie można skorzystać z porad kardiologów, kardiochirurgów, dietetyków, techników medycznych i pielęgniarek oraz bezpłatnie wykonać badania EKG i echo serca.
Uroczystości Światowego Dnia Serca gromadzą co roku na Rynku Głównym ok. 50-80 tys. mieszkańców Krakowa. We wspólnym świętowaniu, oprócz kardiologów i kardiochirurgów, biorą udział znani artyści.
Światowy Dzień Serca, obchodzony po raz 15. w ponad 120 krajach, ma na celu upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach leczenia i profilaktyki.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.