Na chwilę obecną wiadomo o 26 osobach, które straciły życie.
Według nowego bilansu huragan Matthew, który przez ostatnie 7 dni pustoszył Karaiby, spowodował co najmniej 26 ofiar śmiertelnych. Po przejściu nad Haiti, Dominikaną i wschodnią częścią Kuby, osiągnął w środę południowe Bahamy i zmierza w kierunku Florydy.
Bilans ofiar jest prowizoryczny i niepełny bowiem wiele rejonów na zachodzie Haiti (zwłaszcza departament Grande Anse) jest odciętych od świata. Żywioł zalał drogi, zrywał mosty, zniszczył sieć telekomunikacyjną i energetyczną.
Od ub. niedzieli huragan spowodował na Haiti śmierć co najmniej pięciu osób, w tym dwóch we wtorek, gdy zawalił się ich dom w pobliżu stolicy Haiti - Port-au-Prince. Według służb ratowniczych na południu kraju zniszczonych zostało ponad 200 domów. Tysiące ludzi musiało schronić się w bezpiecznych miejscach.
ONZ uznała przejście żywiołu, któremu towarzyszą ulewne deszcze, za największy kryzys humanitarny na Haiti od 2010 roku, gdy kraj nawiedziło niszczycielskie trzęsienia ziemi. W jego wyniku zginęło ponad 200 tys. ludzi.
W nocy ze środy na czwartek Matthew, zakwalifikowany do kategorii 3 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, ma przejść nad stolicą Bahamów - Nassau. Szybkość wiatru, któremu towarzyszą intensywne ulewy, dochodzi prawie do 230 km/godz.
W czwartek wieczorem huragan może przejść nad wschodnimi wybrzeżami Florydy. Gubernator tego stanu Rick Scott wezwał ok. 500 tys. mieszkańców pasa nadbrzeżnego do niezwłocznej ewakuacji. Zagrożonych jednak może być nawet 1,5 mln osób."Jeżeli możecie, wyjeżdżajcie niezwłocznie" - zaapelował.
Wielu mieszkańców Florydy postanowiło jednak zostać w swoich domach, które wzmacniają przed atakiem huraganu. W sklepach wykupywane są żywność, woda i leki.
Matthew może być pierwszym silnym huraganem, który przejdzie nad Florydą od 2005 r., kiedy huragan Wilma zabił tam 5 osób.
Według prognoz ma się posuwać na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Skutki huraganu w kolejnych dniach mogą odczuć mieszkańcy części stanów Georgia, Karolina Północna i Karolina Południowa. Gubernator tego ostatniego stanu nakazała ewakuację ponad miliona ludzi.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.