Instytut Ordo Iuris, współautor odrzuconego w czwartek w Sejmie obywatelskiego projektu zaostrzającego prawo aborcyjne, ma gotowy pakiet rozwiązań, które mają wspierać kobiety i rodziny, gdy z narodzinami dziecka wiąże się szczególnie trudna sytuacja.
W czwartek, jeszcze przed decyzją Sejmu ws. obywatelskiego projektu, premier Beata Szydło zapowiedziała wprowadzenie od 1 stycznia 2017 r. programu wsparcia dla rodzin i dla matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci z tzw. trudnych ciąż oraz dla rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne, zabezpieczenie na ten cel środków w budżecie oraz akcję promującą ochronę życia. Jak mówiła szefowa rządu, chodzi o wszystkie kwestie związane z opieką zdrowotną, opieką prenatalną, jak i później, w opiece nad urodzonym dzieckiem.
W czerwcu Instytut Ordo Iuris wraz z Konfederacją Kobiet RP przedstawił mediom pakiet rozwiązań wspierających kobiety i rodziny, gdy z narodzinami dziecka wiąże się szczególnie trudna sytuacja. Wśród propozycji były m.in. świadczenia opiekuńcze dla wszystkich, pomoc finansowa dla ciężarnych, rozwój hospicjów perinatalnych.
Jak mówi PAP dr Tymoteusz Zych z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który wówczas prezentował założenia programu, projekt został przekazany MRPiPS oraz resortowi zdrowia, odbyły się także spotkania z szefami tych ministerstw. "Z tego co wiem, prace się rozpoczęły. Nie wiem, na jakim są etapie, ale mamy nadzieję, że zostaną zrealizowane. Projekt odpowiada na bardzo ważne potrzeby związane z trudną sytuacją znacznej części kobiet i rodzin" - powiedział.
Na pytanie, dlaczego nie został on dołączony do tego projektu, który w czwartek przepadł w Sejmie, dr Zych przypomniał, że w projekcie komitetu "Stop aborcji" były zapisy nakładające na administrację rządową i samorządową m.in. obowiązek pomocy materialnej dla rodzin wychowujących chore dzieci, dotknięte ciężkim upośledzeniem albo chorobą zagrażającą ich życiu, jak również dla matek oraz ich dzieci, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego.
Jak mówił, szczegółowych rozwiązań nie można było zamieścić w ustawie, większość ma charakter rozporządzeń albo aktów wydawanych przez organy administracji publicznej - to kwestie związane m.in. z podwyższeniem standardów funkcjonowania opieki medycznej, domów dla samotnych matek, ośrodków proadopcyjnych.
"Jako pierwsi podnieśliśmy ten problem i stwierdziliśmy, że kwestie ochrony życia trzeba zrealizować dwutorowo - zarówno poprzez prawną ochronę życia (...), ale także w tym przypadku pochylając się nad rzeczywistymi problemami, jakie istnieją w związku z niepełnosprawnością dziecka czy innymi trudnymi sytuacjami" - powiedział PAP dr. Zych.
W pakiecie proponowanych rozwiązań Ordo Iuris i konfederacji Kobiet RP przewidziano refundację świadczeń z zakresu hospicyjnej opieki perinatalnej i stworzenie odrębnej regulacji dedykowanej tylko pediatrycznej opiece paliatywnej, której podstawową formą ma być opieka domowa.
Kolejny pomysł dotyczy świadczeń dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością - mieliby je otrzymywać wszyscy rodzice, także ci, którzy nie rezygnują z pracy, jak obecnie. Pomoc w wysokości 1 tys. zł otrzymywałyby też kobiety, których ciąża jest zagrożona i nie mogą kontynuować albo podejmować pracy. W razie pobierania innych świadczeń, otrzymywałaby mniejsze kwoty.
Wśród propozycji jest również szybszy niż obecnie proces adopcyjny, mógłby on być prowadzony już w czasie ciąży, choć ostateczna decyzja, czy dziecko zostaje przy matce, czy trafia do innej rodziny, zapadałaby na mocy wyroku sądowego po urodzeniu dziecka.
W projekcie była też mowa o rozwoju interwencyjnych ośrodków adopcyjnych, zniesieniu rejonizacji w domach samotnej matki oraz kompleksowej pomocy psychologicznej i pomocy w codziennych obowiązkach dla rodziny wychowującej chore dziecko.
Ordo Iuris oszacował koszt wszystkich tych rozwiązań na 890 mln zł rocznie. Na czerwcowej konferencji przedstawiciele Instytutu mówili, że chcą tym pakietem rozwiązań zainteresować prezydenta, rząd i parlament. Nie decydowali się na prowadzenie go drogą obywatelską.
Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt komitetu "Stop aborcji", zakładający całkowity zakaz i penalizację przerywania ciąży. Przed głosowaniem prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że PiS będzie w dalszym ciągu za ochroną życia i będzie podejmowało w tym kierunku odpowiednie działania. "Ale będą to działania o charakterze przemyślanym, o takim charakterze, który rzeczywiście będzie prowadził do uzyskania tego skutku".
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.