Wydaniem okolicznościowego znaczka i koperty wraz z datownikiem w kształcie różańca Poczta Polska uczciła 25. rocznicę śmierci duszpasterza ludzi pracy i kapelana „Solidarności” – ks. Jerzego Popiełuszki.
Znaczek będzie można nabyć podczas uroczystości rocznicowych 19 października na warszawskim Żoliborzu.
Znaczek przedstawia portret księdza Jerzego z dłońmi splecionymi w geście modlitwy. Uwagę odbiorcy przykuwa spojrzenie kapłana. - Ono nie pozwala nam pozostać obojętnymi – mówi autorka projektu Marzanna Dąbrowska. - Można w nim odnaleźć pokłady dobroci, zrozumienia, zasłuchania i odwagi ks. Jerzego.
Tło znaczka wypełnia surowe, ręcznie tkane płótno lniane, nasiąknięte krwią. Jest ono symbolem męczeńskiej śmierci i nawiązuje do barw narodowych. - Liternictwo, autentyczny maszynopis też nie jest przypadkowe – nawiązuje do dokumentów, artykułów, ulotek tzw. drugiego obiegu a także do protokołów milicyjnych – podkreśla Dąbrowska.
Koperta FDC (pierwszego dnia obiegu) przedstawia archiwalne zdjęcie z pogrzebu księdza Jerzego, który odbył się w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Tłum ludzi, który w milczeniu żegna swego kapłana jest niemym krzykiem, manifestacją w duchu pojednania.
Natomiast różaniec na datowniku symbolizuje modlitwę do której ks. Jerzy zachęcał wszystkich wiernych.
Znaczek „25. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 450 tys. sztuk. Można go będzie nabyć, wraz z innymi walorami filatelistycznymi o tematyce religijnej, 19 października podczas uroczystych obchodów w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, na specjalnie przygotowanym stoisku. Datownik okolicznościowy stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.