Kościele daj, a będzie ci dane

O większe zaangażowanie Kościoła w Polsce na rzecz misji zaapelował biskup Wiktor Skworc. Przewodniczący Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy św. "radiowej" w kościele Św. Krzyża w Warszawie mówił, że głoszenie Chrystusa to najważniejsza posługa, jaką można ofiarować ludzkości. „Kościele daj, a będzie ci dane” powiedział kaznodzieja w Światowy Dzień Misyjny.

Bp Skworc podkreślił, że nie wszystkie polskie diecezje czy wspólnoty zakonne w proporcjonalnym stopniu dzielą się swym potencjałem duchowym i materialnym z młodymi Kościołami, co jak dodał - jest obowiązkiem wszystkich niezależnie od charyzmatu.

„Błagajmy więc Pana żniwa, aby Kościół w Polsce w pełni rozpoznał swą odpowiedzialność za sprawę Ewangelii; każe ona ofiarować wspólnotom misyjnym to, co sam przez ponad tysiąc lat swych dziejów obficie otrzymywał” mówił kaznodzieja.

Zdaniem przewodniczącego Komisji ds. Misji KEP „miłości, jako sile pobudzającej do pracy i współpracy misyjnej, przeciwstawiają się tendencje „wsobne”, postawy zachowawcze; niektórzy jej nie podejmują i mówią „o własnych misjach”.

Hierarcha podkreślił, że misje wzbogacają Kościół. Wskazywał, że ubogi Kościół w Afryce, Ameryce czy Azji może ofiarować światu „bogactwo duchowe kultury świeżo przemienionej Ewangelią, oraz bogactwo wartości i postaw, o których Europejczycy zdają się zapominać lub wręcz je odrzucają”.

Bp Skworc wskazywał, że mieszkańcy Afryki mają głęboki zmysł religijny, świadomość istnienia Boga, świata duchowego i poczucie grzechu. Są także solidarni, rodzinni, z wielkim szacunkiem odnoszą się do starszych, kochają dzieci, które przyjmują z wdzięcznością jako dar Boga.

Mówiąc natomiast o Europie, biskup tarnowski ubolewał, że Stary Kontynent zżera rozpacz i cywilizacja śmierci, której przejawem są zabójstwa nienarodzonych, uśmiercanie starych i chorych, rugowanie Boga i chrześcijaństwa z życia publicznego. Biskup dodał, że wiele możemy uczyć się od Afrykańczyków.

Podczas Mszy św. dziękowano za powołania misyjne i owoce apostolskiej służby na misjach. Biskup Skworc prosił też o modlitwę o pokój w krajach misyjnych. Podziękował za wspieranie dzieła misyjnego ofiarami duchowymi i materialnymi.

W 94 krajach pracuje 2132 polskich misjonarzy. Kapłani, siostry zakonne i świeccy głoszą Ewangelię m.in. w Afryce, Ameryce Południowej, Azji, Oceanii, Ameryce Północnej.

Przypadający dziś Światowy Dzień Misyjny, rozpoczyna w Polsce Tydzień Misyjny, inspirowany nauczaniem papieskim i nawiązujący do obecnego roku duszpasterskiego. Będzie mu towarzyszyć hasło „Aby mieli życie”.

Obchodzony każdego roku Światowy Dzień Misyjny jest wezwaniem do udzielenia misjonarzom różnorodnego wsparcia. Zbierana w całej Polsce ofiara na tacę zostanie przekazana na rzecz misji. W ubiegłorocznej składce zebrano ponad 3 mln 618 tys. zł. Najbardziej hojni okazali się wierni z diecezji: tarnowskiej, poznańskiej i warszawsko-praskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
21°C Poniedziałek
dzień
wiecej »