Akademickość to pytanie o prawdę i wolność - mówił bp Jan Tyrawa podczas inauguracji nowego roku akademickiego uczelni wyższych, która odbyła się w niedzielę 18 października w Bydgoszczy.
Inaugurację poprzedziła wspólna modlitwa rektorów i studentów w Sanktuarium Królowej Męczenników. Przy świątyni mieści się również diecezjalny ośrodek duszpasterstwa akademickiego.
W homilii skierowanej do studentów i kadry profesorskiej bp Tyrawa postawił pytanie, czym jest „akademicka uczelnia”. Hierarcha powołał się na słowa Romano Guardiniego, który kompleksowo określił zadanie akademii katolickiej jako „spotkanie wiary katolickiej z dzisiejszym światem w jego wielorakich przejawach – zarówno w obszarze teoretycznej wiedzy, jak i praktycznego kształtu życia”. – Ów dodatek „katolicki” nie może razić, gdyż odsłania źródła powstania myśli, jej urzeczywistnienia w postaci akademii, a tym bardziej uniwersytetu. Pierwotnie tego typu akademia stanowiła wzór dla innych uczelni – podkreślił.
Akademickość to, zdaniem biskupa, pytanie o prawdę i wolność. Tak rozumiana, dziś napotyka na krytykę. – To, co przede wszystkim konstytuuje akademię, to dialog. Nie gadanina, ale słuchanie, poprzez które dochodzi się do spotkania i relacji, a w ostateczności do zrozumienia. Prowadzi to do pogłębienia siebie i przemiany – mówił hierarcha. Biskup bydgoski podkreślił, że jeśli uniwersytet posiada wymiar duchowy, to jest on miejscem, w którym pyta się o prawdę czystą – nie dla jakiegoś celu, tylko dla niej samej. – Rozwijać się może jedynie społeczeństwo ukierunkowane na prawdę, a nie na szczęście – dodał.
Diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz powiedział, że potrzeba odkrywania Boga w codziennym życiu studenckim jest niestety mała. – Dopiero gdy pojawia się wyjątkowy i trudny czas, student się zatrzymuje i zastanawia nad czymś głębszym – podkreślił. Kapłan dodał, że jeśli student chce mądrze określić swój pomysł na życie, musi zmierzać do źródła prawdy. – Świat tak bardzo prawdę zafałszowuje i relatywizuje. Dlatego cieszymy się, że władze uczelni w duchu uniwersyteckim chrześcijańskiej Europy stają przy Chrystusie i wraz ze studentami powierzają ten czas – stwierdził.
Syliwa Finc z Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” powiedziała, że kiedy staje się przy ołtarzu razem z wychowawcami i wykładowcami, czuje się pewną równość. – Widać, że jest nam do siebie bliżej niż wtedy, kiedy spotykamy się na uczelni. Chociaż według mnie dużo zależy od profesorów, z którymi mamy na co dzień do czynienia. Poza tym, tutaj najważniejszy jest Pan Bóg. Bez Niego bardzo łatwo można się pogubić w świecie akademickim – dodała.
W modlitwie wzięła udział rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prof. Maria Murawska. – Wydaje mi się, że sfera duchowości w świecie artystycznym, muzycznym odgrywa bardzo ważną rolę. Wspólne spotkania, które mają wzbogacić zarówno pedagogów jak i studentów, spełniają takie zadanie. Jest to integracja w świecie ducha – powiedziała.
Biskup Jan Tyrawa poświęcił tradycyjnie studentom pierwszego roku indeksy.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.