Katolicki Uniwersytet Matki Bożej w Tokio przygotowuje się do sympozjum poświęconego 100. rocznicy urodzin bł. Matki Teresy z Kalkuty. Odbędzie się ono 31 b.m. w siedzibie uczelni w tokijskiej dzielnicy Shinjuku.
Wykład „Matka Teresa i jej miłość. W stulecie urodzin” wygłosi znany japoński pisarz i fotograf Morihiro Oki. 80-letni Oki zajmował się najpierw slumsami w Brazylii, a następnie całkowicie swoje zainteresowania poświęcił postaci i dziełu bł. Matki Teresy oraz Indiom, gdzie działała błogosławiona. W latach 1989-1998 opublikował 13 książek i albumów poświęconych tej tematyce. Od lat jeździ też po całej Japonii wygłaszając prelekcje na ten temat.
„Dar jaki osobiście otrzymałem od błogosławionej to słowa o `budowaniu pokoju w oparciu o miłość`. Chciałbym także zacytować jej inną wypowiedź: `Zacznijmy kochać najpierw tych, którzy są najbliżej nas`. To są właśnie tematy, z którymi chciałbym się podzielić” – napisał Morihiro Oki w zaproszeniu na sympozjum.
Uniwersytet Matki Bożej od założenia w 1948 r. przez ponad 45 lat działał jako szkoła misyjna. Od 5 lat funkcjonuje jako 4-letnia wyższa uczelnia. Jest prowadzony przez Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi i kształci personel dla szpitala i domu seniora „Matki Bożej", który znajduje się obok uczelni.
Uniwersytet kształci także personel medyczny, który później udziela pomocy humanitarnej za granicą. Według rektora uczelni siostry Yoko Mizushima uczelnia choć nie jest duża, liczy ok. 200 studentek i studentów, przywiązuje dużą wagę do tej działalności. „Nasze siostry i świeckie absolwentki jako pielęgniarki pracują zwłaszcza w krajach afrykańskich. Obecnie zmierzamy do połączenia się z największą uczelnią katolicką w Japonii, Uniwersytetem Sophia w Tokio, co w rezultacie da nam większe możliwości i perspektywy” - zaznaczyła s. Mizushima. Połączenie obu uczelni przewidziane jest na kwiecień 2011 r.
Część absolwentek Uniwersytetu Matki Bożej działa w strukturach Japan Overseas Medical Cooperative Service (JOCS). Jest to pozarządowa organizacja chrześcijańska istniejąca od 1956 r. i prowadzona w myśl ewangelicznych słów: „Miłujcie się wzajemnie, jak ja was umiłowałem”. Jej celem jest pomoc cierpiącym w krajach Trzeciego Świata. JOCS ma swoje ośrodki w Bangladeszu, Indonezji, Nepalu, Tajlandii, Kambodży, Pakistanie, Ugandzie i Nigerii.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.